Yazdır Arkadaşına gönder
Seçim sloganları üzerinden aday analizleri
Ercan Sever
Ercan SeverYerel seçimler yaklaşıyor. Adaylar ve aday adayları hedefe odaklanmış durumdalar. Tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de kampanyalar çarpışıyor. Bırakın farklı partileri aynı partinin aday adayları bile kıyasıya rekabet içinde. Her aday veya aday adayı en etkin kampanya ile rakibinin önüne geçme peşinde. Kampanyaların temel argümanı ise önceki seçim kampanyalarında olduğu gibi seçim sloganları. Adaylar, aday adayları sloganları ile seçmen tercihlerini etkilemeyi amaçlıyor.

Başarılı ve hedefini bulan bir kampanya etkin slogan veya sloganlardan geçiyor demek yanıltıcı olmaz. Sloganlar bir ölçüde aday profiline yönelik ip uçları vermesi nedeniyle önemli. Gelin görün ki oldukça zorlu geçecek bu seçimler en azından sloganları açısından milim yol alınmadığını göstermesi bakımından düşündürücü. Büyük bütçeli kampanyalarda bile kullanılan sloganların en yenisi neredeyse manyetolu telefonlar döneminden kalma. Söz konusu kampanyalarda teknolojinin sınırsız imkanları kullanılarak geleceğe yelken açılırken sloganlar arkaik dönem izleri taşıyor. Özgünlük ve zeka parıltısından uzak sloganlar üzerinden birkaç aday analizi yapalım.

Slogan 1: "Hizmet için göreve talibim!"
Hadi yaaa! Emin ol, hatırlattığın için seçmenler sana minnettar kalacak. Bu fedakarlığının farkındayız. Sen rahat ol. Rüzgar tabii ki; "Yeter söz milletin" sloganından bile eski bir sloganı tercih eden klasik takıntıdan yana. Bu slogan ile Hafız Esad Suriye'si ve Saddam Irak'ının seçim sonuçlarını hatırlatacaksın. Koskoca bir kampanyayı bu slogan üzerine kurdun ya; yüzde 99.5 oy sana az bile.

Slogan 2: "İçinizden biri"
Bak sen!… Hollanda Kraliyet ailesinden olmaman senin için avantaj. Diğer adayların çoğu Birleşik Krallık'ta lord ya da Frenk prensliklerinde dük. Senin gibi içimizden birinin aday olduğunu görmek bizler için Allah'ın lütfu olmalı. Daha yüksek olmasını isterdik ama bu slogan ile yürüteceğin kampanya sonucu alacağın oy 1980 cuntacılarının hazırlattığı 1982 Anayasası'na Türk halkının teveccühü olan yüzde 92. Bu da başkanlık için yeter sana.

Slogan 3: "Halk için halkla beraber"
İnanmam, inandıramazsınız!. Yahu bu slogan Magna Carta'yı mezarından çıkartıp, önünde secde ettirir. Ne kadar halk ve halkçı slogandır bu. Yaklaşık 250 yıldır kullanılıyor olması hiç sorun değil. Senin gibi en az 10 bin adayın da aynı sloganı kullanmasını da dert etme. Seçimler senin. Bu sloganın kotaracağı oy yüzde 80'in altında kalmaz.

Slogan 4: "Değişim bizimle gelecek"
Zor. Çok partili hayata geçiş ile birlikte kullanılmaya başlanan bir sloganı kullanarak değişim mesajı veremezsin. Süleyman Demirel'den bile eski bu slogan ile iş kolay değil ama fikri tembellik konusunda zirveye oynarsın. Kampanya danışmanlarını gözden geçirmen dost tavsiyesi. Demirel deneyimine bakarak yüzde 75 veriyorum. Bu da bizim sana kıyağımız.

Slogan 5 : "Genç Başkan"
Tipik bir gençlik kutsaması. Liyakat önemli değil, genç olsun çamurdan olsun. Nüfus cüzdanının diğerlerine göre yeni olmasının ötesinde söyleyebileceğin hiçbir şey yok. Öylesine giriyorsun seçimlere. Belki gençlikten prim yaparım diye içi boş sloganı kullanıyorsun. Eğer tek başına gençlik olgusu seçim garantileseydi; siyasi partiler, adaylarını orta öğrenim andaçlarından seçerdi. Kampanya danışmanların sanırım part-time çalışıyor, zamanları kısıtlı. Daha içerikli slogan için mesailerini artırman gerekiyor. Gençsin, senin moralini bozacak bir tahmin söyleyerek bunun manevi sorumluluğunu yüklenmek istemem. Ama görünen o ki; yüzde 60 sana fazla bile.

Tarih: 6/1/2009
15375 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.