Yazdır Arkadaşına gönder
Sanal Müzik Müzesi
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiKonak Belediyesi ve vilayet bütçesiyle onarılan, Şubat 2007 tarihinde anahtarı törenle "Müzik Müzesi" yapılması için İKSEV'e teslim edilen, eski İşçi Bulma Kurumu binasının önünden her geçişimde görevlilere, "Müzik müzesi ne zaman açılacak?" diye soruyorum. Adı geçen kamuya ait binayı İKSEV kendi bütçesiyle onarsaydı bu soruyu sormazdım.

Sakın benim müzik müzesine karşı olduğum sanılmasın, aksine bunca birikimine rağmen müze konusunda ne kadar fakir olduğumuzu sık sık dile getiriyorum. Müzik müzesi kurmanın kolay olmadığını, bir kaç eski çalgı aleti, bit pazarından veya özel koleksiyondan alınan gramofon ve taş plaklarla müzik müzesi kurulamayacağı üzerine yazılar yazdım.

12 Aralık akşamı , İzmir üzerine araştırmalarıyla tanıdığımız Yaşar Ürük , altı ay devam edecek "Şarkısını söyleyen Şehir" İzmir'de veya İzmirliler tarafından bestelemiş şarkıları konu eden sunumunda örnekler vererek bize dolu dolu saatler yaşattı.

Sinema : "Deniz ve Mehtap" - Tanju Okan - "İzmir Mambo" - "Çalsın Sazlar" filminden.
Roma dönemi : "Pavor" Synaulia (İ. Ö. 110)
Pop : "İzmir" Murat Mermer "Karantinalı Despina" Atilla İlhan - Timur Selçuk.
Etnik : "Bournavalia" (1909) - "Bournavalia" - Glykeria.
Türkü : "Şu İzmir'den Çekirdeksiz Nar Gelir" - Zara,
"Harmandalı" Ahmet Adnan Saygun - "Harmandalı" Muammer Sun.
Nostalji : "Dario Moreno.
Türkr Sanat Müziği : "Karşıyaka'da İzmir'in gülü" Lavtacı Hristo'dan...


Salonda İKSEV'den kimler var diye baktım, kimse yoktu... İKSEV, Müzik Müzesi'ni hayata geçirebilecek mi? Salonlarında kurs vermekle yetinip, tarihi binayı vakfın genel merkezi olarak mı kullanacak? Endişemde haklı olup olmadığımı zaman gösterecek... Ben,"Şu İzmir'den çekirdeksiz nar gelir "türküsünün bestekarının Lavtacı Hristo'nun İzmirli olup olmadığını, dünyaca ünlü caz trompetçisi Muvaffak Falay'ın İzmir bandosunda çalışıp çalışmadığını ve benzer soruları Yaşar Ürük'e soruyorum.

"İzmir Müzik Müzesi" ne zaman açılacak?

Tarih: 17/12/2007
14818 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.