Yazdır Arkadaşına gönder
Sanal Müzik Müzesi - 2
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiVilayet ve Konak Belediyesi bütçesiyle1.2 trilyon harcanarak onarılan eski İŞKUR binası, iki yıl önce müzik müzesi yapılmak üzere törenle İKSEV'e verilmişti.

Müzik müzesi kurmanın kolay olmadığını, bitpazarından veya özel koleksiyondan alınan gramofon, taş plak ve eski çalgı aletiyle müzik müzesi kurulamayacağını daha önce bu köşede yazmıştım.

Geçen hafta sanal müzik müzesi binasında İKSEV yöneticileri tarafından İzmir Valisi Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na yemek verildi. Yemekte, kurulacak müze için vilayet ve Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından malzeme ve objelerin alınması konusunda yeni isteklerde bulunuldu mu?

Bazı vakıf ve derneklerin kamuya el açıp, kamu gücüyle caka satmalarını doğru bulmuyorum. İstanbul'da eski bir tütün deposu müzik müzesi yapılacaktı, ancak yapılamadı. Üstelik bu projenin arkasında Kültür Bakanlığı vardı. Dilerim ''İKSEV Müzik Müzesi"nin sonu böyle olmaz.

Ağlatan adaylar

Yerel seçimler yaklaşıyor, aday adaylarının yaşam hikâyelerinden etkilenmemek elde değil... Günde iki saat uyuyup, yirmi iki saat çalışan bir başkanımız olduğunu bilmiyordum. Hipokrat'tan günümüze tıp kitaplarının uyku ile ilgili bölümlerini taradım. İki saatlik uykuyla ayakta duran bir örneğe rastlayamadım.

İki saat uyuyan belediye başkanı sağlıklı çalışabilir mi? Küçük yaşta su ve gevrek satmış, amelelik yaparak bu günlere gelmiş başkanın, başkanlık gibi ağır bir yükün altına girmesi onu sağlığından edebilir. Başkanı, hizmet etme sevdasından vazgeçirip normal uyku düzenine döndürmek daha mantıklı değil mi?

Aday abiler geçmişte yaşadıkları yoksullukları anlatırken, daha sonra nasıl köşeyi döndüklerini anlatmıyorlar... Anlatsalar da bilgilensek...

Dolandırıcılık

Son günlerde kontör dolandırıcılığı yaygınlaştı. Dolandırıcılar kendilerini polis olarak tanıtıp telsiz ve ses efektleri içresinde, bir şebekenin internet üzerinden kimliğinizi kullanarak dolandırıcılık yaptığını, şebekeyi çökertmek için kontöre ihtiyaçları olduğunu söylüyorlar. Vatandaşın vereceği kontörle şebeke mi çökertilirmiş demeyin, ne yazık ki adlarının kötü bir olaya karışmasını istemeyen dürüst yurttaşlar bu tuzağa düşüyorlar. Şebekenin ele geçirdiği binlerce kontör piyasada parça kontör adıyla satılıyor. Emniyet birimlerinin ve de telefon şirketlerinin bu şebekeleri çökertmek için önlem almaları gerekiyor.

Tarih: 16/12/2008
13951 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.