Yazdır Arkadaşına gönder
Sağlıklı toplumun altyapısı empati
Alev Göral
Alev GöralHerkesin temel özellikleri vardır hayatta. Bazen biliriz bu temel özelliklerimizi, bazen farkında olmadan hayatın içinde yaşar gideriz. Bazen arkadaşlarımız, dostlarımız farkındalık yaratır üzerimizde. Bazen de öyle kavramlar vardır ki, yıllar, yaşanmışlıklar, tecrübeler, eğitimlerimiz ile birlikte kendimizi geliştirir ve yeni kavramları hayatımıza dahil ederiz. Ve çoğu zaman bu kavramlar hayatımızı kolaylaştırır, yeter ki layıkıyla hayatımıza geçirebilelim. İşte bunlardan biri de empati yapabilmektir. Çoğunuzun duyduğu ama belki henüz tecrübe edemediği ya da nasıl yapması gerektiğini bilmediği bir kavram.

Peki nedir Empati? Empati; bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Bu özelliğe sahip olabilmek için zaman, tecrübe, yaşanmışlıklar, iyi niyet gerekir. Çoğu insan bu kavramı bilir, ama uygulayamaz. Çünkü egoları bu kavramı özümsemesinin önüne geçebilir. Empati yapabilmek için üç şey gerekir;

1- Empati kuracak kişi kendisini karşısındakinin yerine koymalı, olaylara onun bakış açısıyla bakmalıdır. Bunu yapabilmek için kendiniz ile barışık, önyargısız ve çözüm odaklı bir insan olmanız gerekir.

2- Empati kurmuş sayılmanız için, karşınızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamanız gereklidir. Ancak bu da yeterli değildir. Empati yapabilmeniz için karşınızdaki kişinin rolüne girebilmeniz ve hissettiklerini aynen hissediyor olmanız gerekir.

3- Empati kurmanın son aşaması ise, bu empatik anlayışın, karşıdaki kişiye aktarılmasıdır. Karşınızdaki kişinin duygularını ve düşüncelerini tam olarak anlasanız bile, eğer anladığınızı ifade etmezseniz empati kurma sürecini tamamlamış sayılmazsınız.

Toplumun kurtuluşu empati kurabilmekte!

Toplumumuzun en büyük eksikliklerinden birisidir empati yapamamak! Eğer tüm insanlar empati yapma yeteneğine sahip olsa, pek çok sorunun üstesinden gelebiliriz.

Empati yeteneğine sahip insanların bulunduğu toplumlarda küslükler olmaz, egolar konuşmaz, kadın cinayetleri olmaz, trafik terörü olmaz, çocuk gelinler olmaz, hırsız bürokratlar olmaz, yalancı siyasiler bulunmaz. Hakkını almadan işten çıkarılanlar olmaz, üçe alırken ona satanlar olmaz, ormanlar yanarken bozuk diye kenarda tutulan uçaklar olmaz, siyasilere halkın parası ile alınan hediyeler olmaz, sokaklarda aç yatan insanlar olmaz, katledilen hayvanlar olmaz...

Ne çok şeyi çözermiş değil mi "empati" yapma yeteneğine sahip olmak? Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplumlar, sağlıklı yönetimler hep bu kavram ile iç içe olsa hayat daha kolay olmaz mı sizce de?

O zaman ne yapıyoruz? Biraz kendimizi sosyal medyadan ve boş konularla vatandaşın beynini uyuşturan televizyon programlarından uzaklaşıyor, kişisel gelişim kitapları başta olmak üzere gazete, dergi vs ne bulursak okuyoruz.

Çünkü içinde bulunduğumuz bu kaos ortamından kurtulmanın tek çıkış yolu bilinçlenmek... Umudumuz empati duygusuna sahip, bilinçli gençlerde...

Sevginin getirdiği saygı, empati yapmayı öğrenmiş, haddini bilen yeni nesilleri en kısa sürede yönetim kadrolarında görebilmek umudu ile...

Egosuz, vefalı, haddini bilen, vicdanlı, kadirşinas, empati yapabilen insanlarla kalın.

Sevgiler...

Tarih: 29/8/2019
1224 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.