Yazdır Arkadaşına gönder
Sağlık için teknoloji etkinliği Hack4Wellbeing İzmir'de
Sağlık için teknoloji etkinliği Hack4Wellbeing İzmir'de Yaşlılık, engellilik, geçici sakatlanma durumlarındaki "hareket kabiliyeti kısıtlılığına" yenilikçi teknolojik çözümler geliştirmek amacıyla sorunlara teknolojik çözümler getirmeyi seven toplumun her kesiminden insanı buluşturacak Hack4Wellbeing (H4W) adı verilen etkinlik 16-17 Aralık 2017 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Ege Teknopark, nüvEGE Kuluçka Merkezi ve EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğinde düzenlenecek olan etkinlik, Ege Üniversitesi nüvEGE Kuluçka Merkezi’nde gerçekleşecek.

Etkinlik, yaşlılık, engellilik, geçici sakatlanma durumlarındaki "Hareket Kabiliyeti Kısıtlılığına" yenilikçi teknolojik çözümler geliştirilerek “daha iyi olmayı” gerçekleştirmek için, problemlere nitelikli çözümler oluşturulmasını hedefliyor.

Hackathon etkinliklerinin sonuncusu

Hack4Wellbeing (H4W) adı verilen etkinlik, ortak bir konuya ilgi duyan kişilerin bir araya gelip sınırlı bir zaman içinde, kendilerine verilen problem veya konuyla ilgili ortaya yeni fikir ve ürünler çıkarmaya çalıştıkları bir Hackathon etkinliği olarak tanımlanıyor. Hackathon etkinliğiyle işbirliği, yaratıcılık ve etkileşim geliştirilerek bölgesel girişimcilik ekosisteminde kapasite artışı hedefleniyor. İzmir’de mayıs ayında İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)’nın önderliğinde Hack4Energy - İzmir Enerji Hackathonu ile başlayan etkinlikler, Hack4Wellbeing - İzmir Kaliteli Yaşam Teknolojileri Hackathonu, Hack4City - İzmir Akıllı Şehir Hackathonu'nun ardından, Hack4Health - İzmir Sağlık Teknolojileri Hackathonu ile sona eriyor.

Sağlıklı yaşama teknolojik çözümler bulmayı amaçlayan Hack4Wellbeing (H4W) - İzmir Kaliteli Yaşam Teknolojileri Hackathonu’nda ,"Teknolojinin yardımı ile yaşamın farklı alanlarında daha kolay, üretken, etkileşimli ve kaliteli bir yaşam nasıl mümkün olur?" sorusuna yanıt da aranacak.

Ödül de verilecek

16 – 17 Aralık 2017 tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinlikte katılımcılar nüvEGE Kuluçka Merkezi (EBİLTEM-TTO Binası)’nde iki gün bir gece sürecek bir maratonda takım halinde çalışacaklar. Etkinlik, Ege Üniversitesi, Protelye Tasarım ve Prototipleme Merkezi, İzmir Hackerspace, EGİAD Melekleri Yatırım Ağı, Teknoloji Girişimcileri ve İş Adamları Derneği - TEKGİAD, Ege Ajans, Ege Üniversitesi TV ve Kadın Bilişimciler Platformu’nca destekleniyor. Farklı sektörel deneyimleri ile 15 mentör (danışman), 5 jüri üyesi ve gönüllü kolaylaştırıcılar katılımcılara fikir geliştirmede yardımcı olacak.

Dereceye giren ekiplerin ödüllendirileceği etkinlik www.hack4wellbeing.com internet sitesinden izlenebiliyor.

Yenilikçi teknolojileri İzmir’de geliştirmek

Yenilikçi girişimcilerin ortaya çıkabilmesi için İzmir’de girişimcilik kültürünü yaymak gerektiğini belirten İzmir Kalkınma AjansıGenel Sekreter Vekili Sena Gürsoy,etkinliklerini bu amaçla katma değerli alanlarda sürdürdüklerini söyledi. Gürsoy, “Sağlık ve buna bağlı olarak yaşam teknolojileri İzmir’in ekonomik gelişimi açısından önemli bir sektör.Tüm dünyada ve ülkemizde yaşlanan nüfusun artışıyla beraber bu teknolojilere önemli bir talep oluşacak. İnsan yaşamını daha kaliteli kılan yenilikçi teknolojilerin İzmir’de gelişmesini sağlayabiliriz. Hack4Wellbeing’de girişimciler özellikle hareket kabiliyeti kısıtlılığını önleyecek yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışacaklar. Fikirlerini hızlı şekilde prototiplemek isteyenler, etkinlikte üç boyutlu yazıcıları da kullanabilecekler.Yenilikçi fikirleri olan, genç veya yaşlı, girişimci ruhuna sahip herkesi etkinliğimize bekliyoruz” diye konuştu.

hack4wellbeing’e herkes katılabiliyor

Sosyal, bedensel, fiziksel açıdan bütüncül bir iyi olma hali için bir hack4wellbeing etkinliği altında buluşacak katılımcılar iki günlük süreçte akıllarındaki fikri sunup, danışmanlar yardımıyla takımlar oluşturacaklar. Etkinlik mühendisler, yazılımcılar, tasarımcılar, sosyal bilimciler, iş geliştirenler, hayal kurmayı sevenler, bir takımın parçası olarak bir fikrin nasıl geliştirileceğini deneyimlemek isteyen herkese açık. Bu hackathonda katılımcılar yaklaşık 30 saat boyunca kuracakları ya da birlikte geldiği takımla, etkinlik temasındaki sorunlara bir çözüm geliştirmeye çalışacak. Katılımcılar ücretsiz olan etkinliğe kendi dizüstü bilgisayarlarıyla katılacak. Oluşturdukları prototiplerle yarışmaya katılacak ekipler, geliştirdiği çözümün "kullanılabilirliği, probleme getirdiği çözümün orjinalliği, ticarileşebilirliği, yapılabilirliği" ölçütlerine göre ödüllendirilecek. Birinciye 5 bin lira, ikinciye 3 bin lira, üçüncüye bin lira para ödülü verilecek. Ödül aldıkları fikirle bir girişim kurmak isteyen takımlara ise nüvEge tarafından ön kuluçka desteği verilecek.

Tarih: 12/12/2017
3561 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri