Yazdır Arkadaşına gönder
Sabuncubeli Tünelleri’nin iki ucu birleştirildi
Sabuncubeli Tünelleri’nin iki ucu birleştirildiİzmir - Manisa arasında karayolu ulaşımını kolaylaştıracak Sabuncubeli Tünelleri’nde kazı işlemi tamamlandı. Yapımına 2011 yılında başlanan ve İzmir ile Manisa arasındaki yolculuğu 15 dakikaya indirmesi beklenen tünellerin iki ucu Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle birleştirildi.

İzmir-Manisa karayolunun 21. kilometresinde yer alan tünellerdeki tüplerin uzunluğu 4 bin 70 metre olarak planlandı. Her biri gidiş - geliş çift şeritli tünelleri oluşturan iki tüpün toplam uzunluğunun 8 bin 140 metre olduğu belirtildi. Bağlantı yollarıyla birlikte toplam uzunluğun ise 13 bin 200 metreye ulaştığını söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, tünellerin 500 milyon liraya mal olduğunu dile getirdi. Yıldırım, tünellerle yüzde 10'a yakın olan eğimin yüzde 1,5'e düşürüldüğünü, 14 virajın ortadan kaldırıldığını bildirdi.

Eylül 2011'de yap-işlet-devret olarak başlayan projenin yüklenici firmanın işin içinden çıkamaması sonrası iptal edildiğini hatırlatan Binali Yıldırım, "Projenin beklememesi için kendi imkanlarımızla yapmaya karar verdik” dedi. İki tünelin birleştirilmesi işleminin ardından Haberturk TV'de canlı yayınlanan programa katıan Başbakan Binali Yıldırım, televizyoncular için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ile birlikte eski model bir otomobille tünelin Manisa yönünden gelerek mizansen yaptı. Sabuncubeli tünellerinin 01 Temmuz 2018'de tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.

Tarih: 11/6/2018
301 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri