Yazdır Arkadaşına gönder
"Rahmetli Anneanne"nin mirası
Emel Akçay Uzun
Emel Akçay UzunBizim ailede, eşimin anneannesi hep "Rahmetli Anneanne" diye anılır. Çok saygıdeğer Eşim "Komik Adam" ise, "Rahmetli Anneanne"nin mirasına sadece kendisinin sahip çıktığını anlatır.

Şimdi bu mirası, eski ahşap bir ev veya mal mülk olarak algılamayın. Ortada paylaşılamayan miras aslında Uzun Ailesi'nin "Gırtlan Tatlısı"dır.

"Rahmetli Anneanne"nin yaptığı yemekler, tatlılar her aile toplantısında ağızlara tekrar tat verecek şekilde anlatılır. Ben o günlere tanık olamadım ama güzelliği, bakımlılığı, ince zevki, hoş sohbeti ile çocuklarının ve torunlarının dilinden düşmeyen "Rahmetli Anneanne"nin her bayramda "Gırtlan Tatlısı"nı yapma geleneğini günümüzde tek sürdüren benim becerikli Eşim Serdar Uzun.

Aslında kayınvalidem Müjgan Anne, ev baklavalarını, börekleri ve "Gırtlan Tatlısı"nı muhteşem yapardı. Ancak son yıllarda ağrılarının artmasıyla bu zevkli ama yorucu uğraştan vazgeçti. Eşim ise, çocukluğunun bu özel damak tadından vazgeçmek istemedi.

Kendisi yapmak üzere harekete geçtiğinde aslında hiçbirimiz bu işi becerebileceğine inanmamıştık. Mutfağın halini hiç sormayın. Baştan aşağı bütün eşyaların yıkanması, dolapların silinmesi ve tekrar yerleştirilmesi gerekiyor. Ben bu durumu bayram temizliğine hazırlık olarak düşünüp siniye çekerek, ermiş kadın rolü oynuyorum.

2007'nin ilk gününe rastlayan Kurban Bayramı'nda eşim "Komik Adam", yine büyük bir titizlikle cevizlerini seçti. Tereyağı, unu, şekeri aldı. Cevizler, tek tek elde çekildi. Mutfak robotları, cevizi acıtıp tadını kaçırıyormuş, çünkü. Ancak bu sene biraz hamlaştığını kabul etti. Açması zor geldi. Normalde 5-6 tepsi açacakken, 2 tepside işi bitirdi. Cevizi biraz fazla geldi ama kızım için gün doğdu. "Gırtlan Tatlısı"na yeni bir isim buldu; "Ceviz Sarması"...

Tadına gelince... Muhteşem!
Bana bu tür yiyecekler yasaklı olduğu için sadece tadabildim ama "Rahmetli Anneanne"yi gerçekten bir bayramda daha rahmetle andık, bu sayede.

Gelecek yıl, kızım İlay Zeynep'in de oklavayı eline alıp yufkaları açacağına ve "Rahmetli Anneanne"nin mirasına uzun yıllar sahip çıkacağına eminim.

Ne güzel, ne tatlı bir miras değil mi?

Evler, arsalar satılır, paralar, altınlar harcanır ama "Gırtlan Tatlısı"nın o özel tadı bitmez.

Umarım ben de böyle özel bir miras bırakabilirim, torunlarıma.

Bu kadar duygusallık yeter, asıl önemli haber; Sevgili Eşim "Komik Adam"ın "Gırtlan Tatlısı"ndan sonra yeniden göbeği fırladı. Gerçi kısa sürede eski formuna dönmeyi başarır ama bu fırsat elime geçmişken değerlendirmeden edemeyeceğim.

Nice güzel bayramları ağız tadıyla geçirmeniz dileği ile...

Tarih: 9/1/2007
10449 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.