Yazdır Arkadaşına gönder
Pasaport rıhtımı teknepark alanı ilan edildi
Pasaport rıhtımı teknepark alanı ilan edildiTürkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ adına Kıyı Emniyeti İzmir Müdürlüğü tarafından işletilen Pasaport rıhtımı, teknepark alanı ilan edildi. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, denizci ülkelerde amatör denizcilere uygun maliyetlerle bağlama ve barınma hizmeti veren teknepark modelinin İzmir’de yaşama geçmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Amatör denizcilerin İzmir’e yüzlerce yıl liman olarak hizmet veren ve kentin kalbinde bulunan rıhtıma artık çok düşük maliyete teknelerini bağlayabileceğini belirten Öztürk, kullanıcılarına elektrik ve tatlı su hizmeti verecek tekneparkın kapasitesi ise çeşitli boylarda 30 ile 50 arasında tekne olarak planlandığını söyledi. Pasaport rıhtımının tekne sahiplerine ve kullanıcılarına açmasının deniz ve liman kenti İzmir için büyük bir adım olduğunu belirten Yusuf Öztürk, denizcilerin uzun yıllardır kent merkezinde bağlama yeri projesinin hayalini kurduklarını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde küçük bir tekne almak lüks değil. Ancak deniz tutkunları şehir merkezine yakın ve daha uygun fiyatlı bağlama yerleri arıyor. Bu teknepark sayesinde halkımız teknelerini rahatlıkla denize indirebilecek. Böylece tekne almak veya kullanmak isteyenlerin hevesi artacak. İzmir Körfezi’nde tekneler süzülecek. İzmir’in tarihi merkezi 24 saat yaşayan bir yer olacak. Bu proje tekne sahibi olan herkes için çok cazip. Ben de gelip gönül rahatlığıyla teknemi Pasaport’a bağlamayı tercih ederim.”

Bu tekneparkın bir İzmir modeli olarak önce kentin değişik noktalarına, sonra Türkiye geneline yayılmasını öneren DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, özellikle teknelerin karaya çekileceği raflı tekneparklar ile İzmir Körfezi’nin cazibesinin artacağını sözlerine ekledi.

Kıyı Emniyeti İzmir Müdürlüğü tarafından belirlenen Pasaport Rıhtımı Teknepark Ücreti’ne göre 50 metrekarelik alanın günlük metrekare ücreti 1 lira, 51-100 metrekarelik alanın metrekare ücreti 1 lira 15 kuruş, 101-150 metrekarelik alanın metrekare ücreti 1 lira 25 kuruş, 151 metrekareden büyük teknelerin metrekare ücreti ise 1 lira 30 kuruş olarak belirlendi. Aylık, altı aylık ve yıllık seçeneklere göre bu fiyatlar daha indirimli olacak. Tekneparkta kullanıcılara elektrik ve tatlı su hizmeti de verilecek.

Tarih: 5/12/2018
1559 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.