Yazdır Arkadaşına gönder
Otoparklarımızı istiyoruz...
Konuk Yazar
Konuk YazarDursun Bülent Tercan
Destination İzmir Sözcüsü


İzmir’in en önemli bulvarlarından Gazi Osman Paşa Bulvarı ve çevresindeki bulvar, cadde ve sokaklar İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yeniden düzenlendi. Swissotel Buyuk Efes önünden başlayıp Hilton İzmir Oteli'ne kadar uzanan Gazi Osman Paşa Bulvarı'nda yapılan çalışmalar sırasında, orada halkın ihtiyacını gören otoparklar yok edildi.

Bu bulvar üzerinde ve çevresinde sadece İzmir'in iki büyük oteli değil, sayısız iş hanı, iş merkezi, iş yerleri vardır. Buralarda işi olan vatandaşlar işyerlerine yıllardır otomobilleriyle gelir, park eder, işlerini görür ve giderler.

Adnan Menderes Havalimanı'na yolcu taşıyan HAVAŞ ve ESHOT otobüslerine buradan binilir. Yolcular burada karşılanır. Bulvar üzerindeki binaların üst katları hep işyeridir. İzmiri bilen, seven her vatandaş bu bulvar üzerindeki açık otoparkların lüzumlu olduğunu bilir.

Fakat maalesef belediyelerimiz halka, oradaki dükkan işyeri sahiplerine sormadan bu caddedeki otoparkları yok etti, kaldırımları genişletti ve sadece yürüyüş yolu yaptı. İzmirliler bu caddede fazla bir yaya yürüyüş yoluna ihtiyaç olmadığını bilir. Yaya yoğunluğu yoktur çünkü.

Sohbet ettiğimiz bölgedeki dükkan sahipleri yapılan işe itiraz ediyor. Otoparkların kaldırılmasının yanlışlığından söz ediyor. O halde bu çalışma neden yapılıyor?

Bu bölgede otoparka çok ihtiyaç var, bu aşikar. Belediyenin bu bölgede Avrupa'daki benzerleri gibi yer altı otoparkları, katlı otoparlar yapması lazımdı. Hal bu ki, hem hiç bir otopark inşa edilmiyor, hem de vatandaşın ihtiyacını karşılayan otoparklar yok ediliyor.

Hangi fizibilite ile yapılıyor bu düzenlemeler? O bölgede çalışan, işi olan insanlara sorulmuş mudur bu yapılan düzenleme? Artık çağımızda şehirler “ben yaptım oldu” mantığı ile yönetilmemeli. Hele hele kendini sosyal demokrat olarak tanımlayan belediyeler bunu yaparsa ,vatandaş çözümü nerede arasın?

Şehirdeki düzenlemeler orada yaşayanlara samimiyetle mutlaka sorulmalı, ihtiyaçlar gerçekçi bir şekilde belirlenmeli ve “önce insan” denmeli.

Otomobil çağımızın gereği. Çağdaş belediyeler otomobiller için şehirlerde yeterli kapasitede otoparları yapmalı. Otomobiller şehrin damarlarında dolaşabilsin, hayat devam edebilsin, ekonomi devam edebilsin, o bölgedeki esnaf yaşayabilsin.

Elbette sadece yaya yolu olacak yerler vardır. Kemeraltı gibi, ama bu cadde değil.

İzmirliler olarak otoparklarımızı istiyoruz. Sadece bu caddede değil, şehrin ana arterlerinde, merkezinde, çok sayıda katlı ve yer altı otoparkı istiyoruz.

Tarih: 26/6/2013
14272 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri