Yazdır Arkadaşına gönder
Organik tarım sektörünün bileşenleri Ekoloji Fuarı'nda buluştu
Organik tarım sektörünün bileşenleri Ekoloji Fuarı'nda buluştuİzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) iş birliğiyle İZFAŞ tarafından düzenlenen 10. Ekoloji İzmir Fuarı, organik sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getiriyor. Fuar kapsamında düzenlenen 6.Organik Tarım Sempozyumu ise Türkiye’de ilk kez uluslararası katılımla gerçekleşiyor.

Işık: Sürdürülebilir ve nitelikli ürün için organik tarım

Sempozyumda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler Çalışma Komitesi Başkanı Mehmet Ali Işık, organik tarımın Türkiye’de başladığı 1992 yılından beri işin içinde olduklarını ve organik tarıma geçişin ihracatta sürdürülebilir ve nitelikli ürün açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Işık, “Konuşmalarımızda hep deriz ki; ihracatçı olarak katma değerli ürün yapalım. Fakat nitelikli ürün yapmak sürdürülebilirlik ve gıda güvenliğinden geçiyor. Bu da tarladan başlayıp raflara kadar izlenilebilir olmasını gerektiriyor. Organik tarım, nitelikli ürünlerin sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi. Kendi içinde yüzde 20-25’lik bir artışla tüm dünyada yükselen bir trend oldu. Dolayısıyla bizim tarımsal alanlarımızı nitelikli ve izlenilebilir yapıya getirmemiz gerekiyor. Bu sebeple çiftçiler, borsalar, ziraat ve ticaret odalarıyla yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra bilimsel ve teknolojik çalışmalara da önem veriyoruz. İhracatın rekabetçi ve sürdürülebilir olması için organik tarımın geleceğine yatırım yapmalıyız” dedi.

Tugay:İzmir organikte ilklerin başkenti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay ise hayatın temel kaynağı olan tarımsal üretimin günümüzde önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizdi. Üretim süreçleri, üreticilerin sıkıntıları ve nitelikten ziyade niceliğe odaklanan üretim metodlarının doğayla barışık tarımsal üretimin önündeki en önemli engeller olduğunu belirten Tugay, İzmir’in bir yerel yönetim olarak bu konuda pek çok ilki gerçekleştirip doğa ve üretici odaklı çalışmalara imza attığını belirtti.

Güngör:Üretici ve tüketicilere talep yaratılmalı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör konuşmasında Dünyanın sınırsız olmadığı gerçeğine değindi.Güngör yaşanan doğa tahribatlarının artarak devam etmesinin toplumlarda bir ekoloji bilinci oluşturduğunu belirterek, 1984-85 sezonunda Avrupalı firmaların genişleyen pazar talebi üzerine organik üretimin başladığı Türkiye’nin günümüzde gerek saha ve ürün çeşitliliği gerekse üretici sayısında gelişme kaydettiği görülse de genel tarım içindeki payının istenilen düzeyde olmadığına dikkat çekti.

Güngör, TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2018 yılında 213 üründe, 79 bin 563 üreticinin 626 bin 884 hektar alanda 2 milyon 371 bin 612 ton organik bitkisel üretim yaptığını anlattı. Özden Güngör; organik tarımın gelişmiş ülkelerdeki gibi yaygınlaştırılabilmesi için öncelikle hem teorik hem de pratik anlamda kavranması, sonuçların ise üretici ve tüketicilere aktarılarak talep yaratılması gerektiğini vurguladı. Organik tarımın ana unsurları olan yetiştiricilik, gübreleme, sertifikasyon ve pazarlama gibi konularda disiplinler arası çalışmaların özendirilmesi gerektiğini belirtti.

Gücük: Organik tarım faaliyetleri birbirine zincir gibi bağlı

İzmir’in 23 ilçesinde 3 bin 633 üretici ile 23 bin 987 hektar alanda incir, zeytin, üzüm, mısır ve domates başta olmak üzere 129 çeşit organik bitkisel ürünle üretim yaptıklarını açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdür Vekili Mustafa Gücük ise sektör için yapılan çalışmaları anlattı. Gücük, “Organik tarım faaliyetleri birbirine zincirle bağlı faaliyetlerdir. Bu zincirin halkalarından birinin kopması tüm sektörü etkileyecektir. Gerek ihracat, gerekse iç üretim için güvensizlik yaratıp milli ekonomimizi olumsuz etkileyecek bu ortamın oluşmasına izin vermemek adına bu tür organizasyonlarla daha sık bir araya gelmeliyiz. Ülkemizdeki organik tarım faaliyetlerine öncülük yapan İzmir’de tüm paydaşlarla buluşmak bizler için çok önemli” diye konuştu.

Ekoloji Fuarı’nda düzenlenen Organik Tarım Sempozyumu 17 Mayıs 2019 tarihine kadar sürecek.


Tarih: 16/5/2019
262 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri