Yazdır Arkadaşına gönder
Onlar hiçbir zaman sahipsiz kalmaz
Konuk Yazar
Konuk YazarMüslüm Karaaslan
Gazeteci


"Emek düşmanları benim bu halime sevinmesin. Benim her yatışım yeni bir mücadelenin başlangıcı olacaktır" diyordu; onurlu bir yaşamın ağır yükünü bir kenara bırakıp aramızdan ayrılırken. Amansız hastalığa yakalandıktan sonra Ege Üniversitesi Hastanesi’nde birkaç kez tedavi gören ve hasta yatağında bile mücadelesinden, kararlığından zerre kadar taviz vermeden direnen bir adamın son mesajıydı bu.

Devrimci mücadelesi ezilen halkının kavgasında hep kalkan olmuş, halkı onunla hayatın anlamını, dayanışmanın gücünü daha iyi kavramıştı. Emekçiydi, gözü pek, yiğit bir halk adamıydı. Paylaştıkça çoğalan mutlulukları dağıtmayı görev saymıştı kendine. Evsiz barksız kalan vatandaşına bir gecede ev yaptıracak kadar duyarlı, TEK’in elektrik bağlamayı reddettiği bu gecekondu bölgesinde arsa dağıtacak kadar ve belediye aracılığıyla ucuz ekmek üretecek kadar halkçı bir kimliğe sahipti.

Bugün özlemini duyduğumuz "halk adamı" kavramının da sembol isimlerinden biriydi. Adı, uğruna mücadelesini verdiği semtle özdeşleşmişti. Öyle ya, benim de doğup büyüdüğüm, 32 yılımı acısıyla-tatlısıyla geride bıraktığım Gültepe’ye adını altın harflerle kazımış Aydın Erten’di o.

Bu yıl aramızdan ayrılışının dokuzuncu yılında andık Sevgili Aydın Ağabey’i. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gültepe Toros Mezarlığı yine sevenlerinin akınına uğradı. İnsan düşünemeden edemiyor, biraz da kıskanıyor açıkçası. Hayatı boyunca kendini halkına adamış güzel bir insanın mirasına sahip çıkma düşüncesinde olan, onun açtığı aydınlık yolda kararlı bir biçimde yürümeyi ilke edinen insanları buluşturuyor her yıl. Her ne kadar o mirasa sahip çıkacak insanların bu yöndeki çabası tartışılır boyutta da olsa en azından onu anmaya gelmek bile mücadelesini diri tutmayı amaçladıklarının bir göstergesi olsa gerek.

Yalnız, bu yıl ki törende bir-iki şey dikkatimi çekti. Hemen hemen her yıl anma törenlerinde atılan sloganlar bu yıl yerini sükunete bırakmıştı. "Akın var güneşe akın/ Güneşin zaptı yakın/Güneşi zapteceğiz" dizelerinin yankılandığı, "Devrim şehitleri ölümsüzdür" sloganlarının atıldığı anma törenlerinin geride kaldığını gördüm. Yine birkaç anma töreninde tanık olduğumuz siyasi kulis hareketlerine de (Henüz tam anlamıyla parti içi bir seçim sürecine girilmediğinden olsa gerek) rastlamadım. Kısacası çok sade bir anma töreniydi bu yılki.

Aydın Ağabey’i anarken onun mücadelesi gibi kendini halkına adayan başka bir güzel insanın anısı canlandı gözümün önünde. Onu da bende iz bırakan anısıyla hatırlamak istedim. Bergamalı köylülerin altın madenine karşı mücadelesinde sembol olmuş ismi ve "Hopdediks" lakabıyla yüreklerde yer edinen Bayram Kuzu’dan başkası değil bu.

Bayram Kuzu’nun yaşam kesitleri Aydın Ağabey’inkiyle benzerlikler gösteriyor. Öyle ki ölüm döşeğinde her ikisinin de başkaldıran tutumu, zalime meydan okuyuşu son dakikaya kadar prensiplerinden taviz vermeyen iki aydının kararlı mücadelesini göstermiyor mu?

Yeni Asır Gazetesi’nde muhabir olarak çalışırken Bayram Kuzu’nun hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ağırlaştığı haberi geldi. O dönem Bozyaka SSK Hastanesi olarak bilinen hastaneye sevk edilmişti. Bir muhabir arkadaşım gelişmeleri takip etmek için hastaneye gitti ve dönüşte son dakikalarını yaşayan Kuzu’nun kendisine gönderilen çiçekleri kimlerin gönderdiğini öğrenmeye çalıştığını söyledi.

Bayram Kuzu tek tek çiçeği gönderenleri öğrendiğinde memnuniyetini dile getirmiş ancak son sıradaki çiçeği gönderenin ismini öğrenince öfkesini ortaya koymuş. O çiçek altın madenini çıkaran kuruluşun çiçeğiymiş ve onu görünce de çılgına dönerek çiçeği alıp fırlatmış.

Bize ağır sorumluluklar yükleyen hayatın anlamını daha da anlamlılaştırmak, kendimiz için değil, paylaşmak için yaşamak gibi önemli görevlerimiz var. Doğru adımlarla ilerlemesini bilen, kendilerini onurlu yaşamın bir ferdi olarak görenlerin hiçbir zaman sahipsiz kalmayacağı gerçeği de ortada.

Tarih: 19/8/2009
13537 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.