Yazdır Arkadaşına gönder
Nergis kokulu Karaburun'da eski dostlarla buluştuk
Işık Teoman
Işık TeomanKurban Bayramı tatilinin dokuz gün olması nedeniyle bize pek çok gezi kapısı açılacak diye düşünmüştüm. Daha tatil başlamadan yolumuz Karaburun'a düştü. Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa yıllardır özlemini çektiği bir projesini yaşama geçirmiş. Bu güzel projenin açılışını birlikte yapmak için bizi de Karaburun'a davet etti. Saban erken saatlerde Engin Yavuz ve Konak Belediyesi basın bürosunun genç elemanı Sonay Kaplan ile buluştuk. Erkenden yola koyulmamızın nedeni Karaburun'a Sarpıncık tarafından yani Sakız Adası'na bakan yüzünden ulaşma isteğimizden kaynaklandı. Engin Yavuz onlarca kez Karaburun'a gitmiş, ama yarım adanın bu yüzünü bilmiyormuş. Ben ise sayısını hatırlamıyorum. En son Ayşe ile birlikte Hamza Bükü'ne inmiş, bu eşsiz güzellikleri barındıran koyda nergis kokuları arasında güzel bir hafta sonu geçirmiştik.

Balıklıova'nın karafırın börekleri

Narlıdere otobanından çıktıktan sonra yine eski yolu tercih ettik. Eski yollar her türlü doğal güzelliği bir arada barındırıyor. Değerini iyi biliyoruz ve gezilerimizde ağırlıklı olarak eski yolları kullanıyoruz. Güzebahçe,Urla, İçmeler ve Zeytinli sapağından Gülbahçe ve sessizlik diyarı Balıklıova. Burada kara fırında pişmiş nefis börekleri alıp deniz kıyısında Garip'in Yeri'nde kahvaltımızı ettik, denizden bize seslenen ördeklerin karınlarını da doyurduk. Balıklıova'nın içinden sola,Ildır levhasından dönüş yaparak Karareis üzerinden yolculuğumuz başlattık. Buradan Karaburun'a ulaşmak bir hayli zaman alıyor ama buna değer doğrusu. Koylarda yine balık çiftlikleri var. Bazıları kıyıdan uzaklaşmış. Önemli bir bölümü, nedenini bilemiyorum ama ısrarla neredeyse sahilin dibinde üretime devam ediyor.

Mandalina diyarı Küçükbahçe

Küçükbahce mandalina ve enginar diyarı, limonundaki aromayı hiçbir yerde bulmak mümkün değil. Yarımada'nın en yeşil, en üretken ve tarımdan en iyi parayı kazanan bölgelerinden biri. Küçükbahçe'den sonra Denizgiren balıkçı köyünü geride bırakıyoruz. Çok az sayıda insanın yaşadığı ama canlılığını kaybetmeyen Salman ve Parlak köylerinden sonra dağın zirvesinde Sakız Adası'nı en iyi gören köylerden biri olan Sarpıncık'a ulaştık. Bu köylerde hala yaşam var. Sarpıncık'tan sonra Manastır ve Sazak köylerinin çevresi zeytin fidanlarıyla kaplanmış. Anımsıyorum birkaç yıl önce hazine bu bölgede zeytincilik yapmak isteyenlere bir olanak tanımıştı. Büyük firmalar binlerce dönümlük alanlara zeytin fidanları dikmiş. Üç beş yıl sonra yarımadanın bu yeşil fakiri yüzü renk değiştirecek. Sazak köyünde yaşam tamamen durmuş, terk edilmiş evler yıkılmış, sessizlik ve ürkütücü bir ortam var.

Paslı gemi Karaburun'a yakışmıyor

Hasseki köyünden sonra son yıllarda yıldızı parlayan Yeni Liman'a geldiğimizde yıllardır kıyıda yatan paslanmış ve çürümüş yük gemisini görünce içimiz sızladı. Bu görüntüler Karaburun'a hiç yakışmıyor. Umarız en kısa sürede bu gemi kalıntısını buradan alıp götürürler.

Deniz kıyısını izleyerek ve solumuzda eski limanın güzelliklerini arkamızda bırakarak Karaburun'da Cami Meydanı'na vardık.

Eski bir caminin çevresi düzenlenmiş ve büyük bir meydan kazanılmış. Meydanın denize bakan kıyısında asırlık iki çam ağacı birbirinin üzerine yatmış sanki birbirlerine destek olur gibi. Meydanda masalar sıralanmış ve üzerlerinde nergis demetleri yarışmaya hazırlanmış. Meydanın solunda Türk Hava Kurumu'nun yanındaki binaya ise sihirli bir el değmiş. Yıllarca demir atölyesi olarak kullanılmış bir ara Agop'un Meyhanesi bile olmuş ve sonra yıkılmaya yüz tutmuş.

Serdar Yasa'nın hayali gerçek olmuş

Konak Belediyesi'nin ünlü mimarı Mihriban Yanık el atmış, Başkan Muzaffer Tunçağ ve eşi Sedef Tunçağ maddi ve manevi desteklerini esirgememişler. Ortaya Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa'nın yıllardır hayalini kurduğu "Karikatürlü Ev" çıkmış. Evin içi cıvıl çıvıl çocuklar ile dolmuş şimdiden. İzmir'den gelen karikatürist ağabeyler 15 günde bir buraya gelip geleceğin karikatüristlerini yetiştirecekler.

Karikatürlü Ev'in açılışını yaptıktan sonra, sıra Karaburun'un en iyi nergis üreticisinin seçildiği yarışmaya geldi. Jüri üyeleri bir hayli zorlandı. Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Dostlarla birlikteydik

Bu arada iyi Karaburun'a gelmişiz. Yıllardır görmediğimiz dostlarımızla kucaklaşma fırsatını yakaladık.

Hürriyet Gazetesi'nin yazarı Fatih Çekirge, ünlü doktorumuz Zühal Okuyan, çevre dostu Ayhan Akçura, Karaburun ve Mordoğan'ı deyim yerindeyse iç organlarına kadar bilen usta gazeteci-yazar Neşet Öztekin ve tabii ki sık görüştüğümüz meslektaşlarımız Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilcisi Serdar Kızık ile NTV İzmir Temsilcisi Merih Ak da bu güzel günde Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa'yı yalnız bırakmadı. Akşam Karaburun Pansiyon'un konuğu olduk, bu güzel geceyi Karaburun kefali ve yanında mis gibi anason kokulu rakıyla sonlandırdık. Dönüşümüzü bu kez Hisarcık, Saip, Eğlenhoca, Anbareski, İnecik, Kaynarpınar ve Mordoğan üzerinden yaptık.

Tarih: 8/12/2008
15523 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.