Yazdır Arkadaşına gönder
Mizahyapıcı
Ayşe Başak Kaban
Ayşe Başak KabanBaşbakan yine mizahçılara dava açtı. Dördüncü karikatürist davası bu. Sevmiyor işte kendisi mizaha malzeme olmayı. O ve ekibi mizah yapıcı olmaktan hoşlanıyor. Tıpkı yasamayı, yürütmeyi ve mümkünse yargıyı kendi ellerinde  toplamak istemeleri gibi. Mizaha daha yakışan ifade ile komikliği kendileri yapsın istiyorlar. Bakın aşağıdaki örneklere, sinirden gülmemek elde mi?
 
Mesela son bombaları belediyeler oldu. Belediyeleri bölelim, parçalayalım ve yönetelim aşkıyla hazırladıkları yeni yasa tasarısının gelişme ve sonuç kısımlarını okuyunca gülmemek elde değil. Uzmanlar, bu yasa tasarısının Anayasa Mahkemesi’nden dönme olasılığı olduğunu belirtiyor.
 
301. madde yüzünden Avrupa Birliği sürekli kulak çekiyor.  301. maddenin gölgesinde geçen bir yılın ardından, yeni yılda özgürlük adı altında önümüze getirilen, getirilmesinin ardından toplumun her kesimini geren türban gündemi sinirlerimizi öylesine bozdu ki sırıtmaktan başka şey yapamaz olduk. Ama hazırlandı tasarı yollandı cumhurbaşkanı’na. Gözümüz Çankaya’da, beklemedeyiz şimdilik. Uzmanlar, bu yasa tasarısının da Anayasa Mahkemesi’nden dönme olasılığı olduğunu söylüyor.
 
Türban özgürlüğü açılımını yaparlarken, eleştirilerde bulunanlara verdikleri cevaplardan anlıyoruz ki eleştirmek yok. Konuşmak yok. Miting yapmak yok. Hakkını aramak hiç yok. E, hani bize özgürlük? Aman canım laiklik onların güvencesi altında. Ne gerek var muhalefete?
 
Vakıflar Yasası görüşülüyor şimdilerde. Alt yapı yoksunu olduğu çıkan iskeletten belli. Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, çıkarılacak yasanın Yunanistan’a emsal gösterileceğini ve bu şekilde Türk azınlığın sorunlarını diplomatik yollarla çözeceklerini söylüyor. Hı hıı... Oldu. Yunanistan’da kendileri için emsal teşkil edecek bir yasa hazırlayalım diye bekliyordu. Uzmanlar bu yasanın da Anayasa Mahkemesi’nden dönebileceğini belirtiyor.
 
Başbakan bağımsız Filistin’i destekleyeceklerini ve hep Filistin halkının yanında olduğumuzu söylüyor. Üç gün öncesine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İsrail Savunma Bakanı ile yeni savaş oyuncaklarının pazarlığını yapıyor... İster istemez gülümsüyor !!
 
Özel hastane ve tıp merkezlerine yeni standartlar getiren yönetmeliğin iptali için Danıştay’a dava açıldı. 2 bin 500 sağlık merkezinin yüzde 95’inin bu yönetmelikle kapanacağı belirtiliyor.
 
Tuzla Tersanesi’nde 82. işçi öldü. Hükümetten bir açıklama yok, soruşturma yok. Kar yağıyor, memleket kapanıyor. Tren kazaları giderek artıyor, bakan hala aynı yerde duruyor. Talim Terbiye Kurulu Başkanı ciddi mesajlar vererek istifa ediyor, kimsenin kılı kıpırdamıyor...
 
Ekonomi tepetaklak bildiğiniz üzere ama daha bu iyi günlerimiz. Satıp özelleştirecek bir şeyimiz kalmayınca neler yaşadığımızı görmedik henüz. O günler gelince tepine tepine güleriz artık.
 
Başbakan kızmış yine mizahçılara. Ama ben söylemiştim karikatüristlere, Başbakan komikliği de kendisi yapsın istiyor. Her şeyi tek başına kendi yapmak istiyor. Şimdilik traji komik ilerliyor ama daha başarılı olacaklardır, eminim bundan.

Tarih: 20/2/2008
12285 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.