Yazdır Arkadaşına gönder
Misakı Milli İlkokulu Marşı broşürü ve hatıralarım
Alahattin Gürırmak
Alahattin GürırmakBeyler Sokağı arasındaki Hür Efe Antika Evi'nden pek çok kez söz etmişimdir. Pek çok anımın olduğu işyerine sık sık uğrar Cem Üsküp'le görüşürdüm. Bu ziyaretlerimden birinde Cem'e Misakı Milli İlkokulu'ndan mezun oduğumdan söz etmiştim.

Geçenlerde ziyaretimde Cem, "Alaattin Abi, bende senin okuduğun tarihi Misakı Milli Okulu'nun marş sözleri ve notaları broşürü var. Depomda buldum, sana göstereyim" deyince şaşırdım. Yanı başındaki dolaptan çıkarıp kağıdı sararmış broşürü uzattı.

İlkokulumun Marşı ve notasının yer aldığı, iki yapraklı, dört sayfalı broşür 1943 yılında basılmıştı. 20 kuruş bedelle satılmış broşürü görünce çok şaşırdım ve sevindim. 1980'de yanan okulumun ön cepheden çekilmiş fotoğrafını yıllardır arıyordum. Cem'in elime tutuşturduğu broşürde o fotoğrafları görünce yaşadığım sevinci anlatamam.

1967 senesinde rahmetli babamın elinden tutmuş halde bu okulun kapısından girdiğim günü hiç unutmam. Yanan okulumun da bu broşürde yer alan fotoğrafına hiç bir yerde rastlamadım. Cem Üsküp'e ne kadar teşekkür etsem azdır.

Misakı Milli İlkokulu Marşı

Misakı Milli İlkokulu
İtaat ve sevgi dolu
Öğrenciler yetiştirir
Yurdumuzun öz bir kolu

Türküz bizlere ne mutlu
Günlerimiz olsun kutlu
Çok yaşasın var olsun
Misakı Milli İlkokulu

Bizler yürekten çoşarak
Okulumuza koşarak
Çalışmaktır emelimiz
Atatürktür sevgilimiz

Türküz bizlere ne mutlu
Günlerimiz olsun kutlu
Çok yaşasın var olsun
Misakı Milli İlkokulu

Söz: Sema Kumbara
Müzik: Fikri Ürkmez

***

İzmir Basmane'de eskiden "Namazgah Sokağı" diye bilinen sokağın adı daha sonra "943 Sokak" olarak değiştirilmiştir. Tarihi Misakı Milli İlkokulu bu sokaktaydı. Okulumuzun yerinde şimdilerde Agora Ören Yeri doğu koruma duvarı yer alıyor.

1850'lilerden beri Namazgah Mektebi ismiyle öğretim veren bir eğitim yuvasıymış. Kurtuluş Savaşı'nda İzmir Müdafa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri Yunan işgalinde bu okulun bodrum katlarında buluşurmuş. Vatanın kurtuluşu için canlarını tehlikeye attıkları eylemlerini bu okulda planlamışlar. Kurtuluştan sonra bu okulun adı Misakı Milli İlkokulu olmuş. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Paşa İzmir'e ilk girdiğinde bu eğitim yuvasını ziyaret etmiş.

Günümüzde bu yanan tarihi ilkokulun ismi Güzelyalı'da bir okula verildi. Ancak günümüz Misakı Milli İlkokulu'nun bu anlattığım tarihi okuluyla bir bağlantısını göremedim. Bu yeni okulun müdürünü ziyarete gittiğimde eski Misakı Milli İlkokulu ile ilgili herhangi bir doküman olup olmadığını sormuştum. Okul müdürü, "O okulun ismini almışız, ama o okul ile ilgili bizde hiçbir fotoğraf ve belge bulunmuyor" karşılığını vermişti.

1967 senesinde bu okul kapısına elimden tutarak kayıt ettirmeye gelen rahmetli babam Simavlı "Paşa" Ahmet Gürırmak okulun müdürüne adet olduğu üzere "Eti sizin, kemiği benim" demişti. Sınıf öğretmenim benim kasabalı mevsimlik tütün işçisi bir ailenin çocuğu oluşumdan mıdır nedir, çok ters davrandı. Haylaz bir öğrenci olup çıktığımı itiraf etmeliydim.

Çok başarılı bir öğrenci değildim. Öğretmenimin çabalarına rağmen alfabeyi, hece ve kelimeleri öğrenemeyişime çok sıkılırdım, hatta sıkıntıdan burnum kanardı. Rahmetli anneciğim beni bu okuldan alarak memlekete götürmüş, Simav Cumhuriyet İlkokulu'na kayıt ettirmişti. Orası da tarihi bir okuldu. Osmanlı döneminde okulumun ismi Şeyh Bedrettin Sübyan Mektebi'ymiş, oradan mezun oldum. Ama İzmir'deki okulumu hiç unutmadım.

Askerlik görevimi yaparken erat gazinosunda oturmuş televizyon izliyorduk. O zamanın siyah - beyaz tek televizyon kanalı TRT'de haberleri izlerken okulumun yandığı haberi veriliyordu. 27 Ağustos 1980 Çarşamba gecesi eski okulum alev alev yanmıştı. Üzüntüden başımdaki mavi bereyi yere fırlattığımı hatırlıyorum.

Şimdi tarihi okulumun yerinde yeller esiyor. Misakı Milli İlkokulu'nun arsasında bugün Agora Ören Yeri'nin Kazı Evi bulunuyor. Bu alanda daha önce İzmir'in köklü bir eğitim kurumu olduğundan pek çoklarının haberi yok. Ulu önder Atatürk'ün ziyaret ettiğinden de bihaberler...

2011 yılının Mayıs ayında "Kent gözlemcisi" Orhan Beşikçi ağabeyimle eski mahallemi gezdik. Bu gezide okulumdan arta kalan bir tabelanın yer aldığı eski okul duvarında gösterdim... Sağ olsun o da Agora Ören Yeri Kazı Başkanı Akın Ersoy'a göstermiş... Yanan okulumdan arta kalan son levha bugün Agora Ören Yeri içinde İslam Mezarları bölümündeki depo duvarında asılı... Ara sıra yerinde mi diye ziyaret ediyorum, bakıyorum...

Kaynak: Hür Efe Antika Evi, Cem Üsküp. Misakı Milli İlkokulu Marşı'nın broşürü ve fotoğrafları kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz, yazardan izinsiz yayınlanamaz.

Tarih: 8/8/2016
9378 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri