Yazdır Arkadaşına gönder
Mıcırlı yollar
Serap Dikmen Ahmetoğlu
Serap Dikmen AhmetoğluKadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasıyla birlikte, anlamı neredeyse tatille özdeşleşen bayram günleri göz açıp kapayasıya kadar bitti.
Özel hayatta yaşananların gazete köşelerinden, internet sayfalarından paylaşılmasından yana değilim, ancak bayramı geçirmek üzere Bursa'ya giderken kullandığımız yol hakkındaki birkaç gözlemimi paylaşmak istiyorum.
Bursa'ya ya da İstanbul'a giderken, bana her geçişimde ecel terleri döktüren tek şeritli geliş-gidiş olan ve Manisa'dan Akhisar'a uzanan yolu, iki şerit geliş-gidiş bölünmüş yol halini almasından sonra ilk kez kullandım. Az mı dert çektik o yolda, İstanbul'a, Bursa'ya, Balıkesir'e giderken?
Yoğun trafiğin yanı sıra hatalı sollama yapan kamyonlar, otomobiller korkulu rüyamızdı. Sık sık kazalara rastlar, kazalar atlatırdık. Bölünmüş çift şeritli yol, bu korkulara son verdi.
Ama yapılan yeni yolda kullanılan mıcırlar ve asfaltlama tekniği yeni korkuları beraberinde getirdi.
Seyir halindeyken alttan gelen katur kutur seslere mi yanayım, lastiklerin asfalt ile tam temas edememesinden doğabilecek sorunlara mı yanayım bilemedim.
Bir de daha önceki yol hikayelerimizde bizi sollayan arabaların sıçrattığı mıcırlardan ağzımız yanmış zaten, otomobilimizin camı parçalanmış Ayvalık yolunda.
Kamyon korkusunun yerini mıcır almış bir halde gidiş-dönüş yolculuğumuzu tamamladık.
Ancak ,ilk kez yaklaşık 3 yıl önce İzmir-Denizli yolunun Aydın'dan sonraki kısmında, İzmir-Ayvalık yolunun da Bergama sapağından sonra karşılaştığım mıcırlı yolu, ucuzculuğa kaçan zihniyetin bir tehlikesi olarak görüyorum.
Duble yollar yaparak oy kapma sevdası iyi de, ucuza kaçarken yolda kalan mıcırlardan doğan irili ufaklı kazaların , kötü asfalttan zarar gören otomobil lastiklerinin hesabını kim verecek, orası meçhul.
Balıkesir'deki tuhaf uyarı levhası
Aşırı tedbirliyiz ya, bayramın birinci günü tenha olur dedik, çıktık yola. Hız sınırlarına da uyduk bomboş yola karşın.
Biz böyle gayet masum, makul hız sınırları içinde yolumuzu alırken, Balıkesir'de trafikteki sürücülere uyarı niteliğindeki levhalardan birine rastladık.
Bildik sloganlar yer alır bu levhalarda, bilirsiniz. Kısa, özlü ve olabildiğince etkilidir. Seyir halindeki sürücüyü hata yapmaktan caydırmak amacındadırlar.
Ancak Balıkesir'deki hayli ilginç. Bu levha kolay ve hızlı okunabilir bir slogandan daha çok düz yazı özelliği kazanmış. Sürücü koltuğunda olmadığım ve yaklaşık 80 km hız ile gitmemize karşın ben bile sonunu getiremedim.
Dolayısıyla mesajı tam alamadım.
Dahası sürücü koltuğunda olsam, onu okuyacağım diye, maazallah bir kazaya bile sebep olabilirdim. "Sizin hayatınız değerlidir. Karşıdan gelenin de hayatı değerlidir..." diye başlayıp, ardından tahminimce yedi-sekiz satır daha gelen bu levhada ne yazdığını merak ediyor ve sonuna kadar okumak istiyorsanız, Balıkesir'e gelirken Polis Okulu'ndan sonra sağ tarafa dikkat edin. Kırmızı zemin üzerine yazılmış beyaz yazıları gördüğünüzde arabanızı sağa çekin, durdurun, inin, yazıyı okuyun ve verilmek istenen mesajı alın. Sonra tekrar yola devam edin. Yavaş gidin, hatalı sollamayın, kazaya sebebiyet vermeyin.

Tarih: 8/11/2005
7098 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri