Yazdır Arkadaşına gönder
Meydan fantezisi
Orhan Beşikçi
Orhan Beşikçi"Konak Meydanı İzmir'e yakışmıyor, Kızıl Meydan örneğinde olduğu gibi meydan genişletilecek. Saat Kulesi, Yalı Camisi ve Hükümet Konağı yıkılıp meydanın başka bir tarafına taşınacak. Meydan girişine Paris'teki gibi zafer takı kurulup, Şanzelize'ye benzeyen cadde Agora'ya kadar genişletilecek. Büyük projeler pısırıklık değil, cesaret ister. Bir kente vizyon kazandırmak için cesur adımlar atmak lazım.''

Bu sözler henüz bir internet sitesi kurmayı başaramamış CHP İzmir İl Başkanlığı'na ait.

"Korumanın alfabesi" olarak bilinen Venedik Tüzüğü bu konuya şöyle açıklama getirmiş,

"Madde 7: Bir anıt tanıklık ettiği tarihin ve içinde bulunduğu ortamın ayrılmaz bir parçasıdır. Anıtın tümünün ya da bir parçasının başka yere taşınmasına, anıtın korunması bunu gerektirdiği ya da çok önemli ulusal ve uluslar arası çıkarların bulunduğu haller dışında izin verilmemelidir."

8500 yıllık tarihe sahip İzmir'de, Sarıkışla örneğinde olduğu gibi kentin tarihi yapılarını yıkarak tarih yazılmaz. Konak Meydanı'nı İzmir'e yakıştırmayanlar Başkan Ahmet Piriştina'yı mezarında taşlamakla kalmıyor, kendi kalelerine de gol atıyorlar.

Büyük bütçelerle daha yeni düzenlenmiş meydanın içini doldurmak varken (1 Mayıslarda kapısına kilit vurup geçiş kavşağı olarak kullanıyoruz) yıkılmasını isteyip, hayali projelerin peşinden koşmak partiye ne kazandıracak, göreceğiz.


Şenzelize'ye benzeyecek caddeyi açmak için Kemeraltı'nda diğer tarihi yapılarda mı gözden çıkarılacak? Adı geçen projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı yerine parti İl başkanının ağzından duymak biraz garip değil mi?

Kızıl Meydan örneğine gelince; Sol düşünceyi karalamak için, bir dönem bu rengin adı sıklıkla kullanıldı. Kızıl Meydan örneğini vermek, "İzmir'i istiyorum" diyenlerin ekmeğine sadece yağ değil bal da sürer...
Kültür varlıklarını yok edecek hayali projelerle gündemi meşgul edip, tarihi mekânlarda önceki dönemlere ait izleri silmek, hem kentin tarihi kimliğine hem de projeyi ortaya atan partiye zarar verir.

Tarih: 30/6/2008
13943 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.