Yazdır Arkadaşına gönder
Maden sektörünü buluşturan fuar: MINEX
Maden sektörünü buluşturan fuar: MINEX
MINEX 7. Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir'de ziyarete açıldı. Maden sektörünü İzmir'de buluşturan fuarla birlikte TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi de başladı. Son üç yılda yerli ve yabancı katılımcı sayısı yüzde 94 artan MINEX fuarında bu yıl 180 yabancı katılımcı yer aldı. Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir'in ülke ve bölge ekonomisi için önemine değindi. ”Üç yıldır Fuar İzmir'de İzmir'in fuarcılığını büyütmeye çalışıyor,ülkemizdeki ve dünyadaki tüm sektörleri, üreticileri, alıcıları, kullanıcıları burada buluşturuyoruz. Ülke ve bölge ekonomisini canlandırırken, dünyaya kentimizi, bölgemizi tanıtmaya çalışıyoruz. Ülkeler arası ekonomik, sosyal, kültürel işbirliğinin artarak devam etmesi için yoğun mücadele ediyoruz. MİNEX fuarının sektör temsilcilerine, çalışanlarına, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

"Eceldir, kaderdir" diye geçiştirilemez

Kocaoğlu fuar açılışında yaptığı konuşmada son dönemde yaşanan maden kazalarına dikkat çekti. Soma maden faciasında şehit olan 301 işçiyle birlikte son olarak Şırnak'ta maden ocağında meydana gelen çökme sonucu hayatını yitiren yedi işçi için de üzüntüsünü dile getirdi. Şırnak'taki kazanın ruhsatsız olarak çalışan bir maden ocağında meydana geldiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Bu kazalar eceldir; kaderdir diye geçiştirilemez. Mutlaka ve mutlaka gereken tedbirlerin alınması gerekmektedir. Maden ocağında çalışan işçilerimiz nasıl katma değer üretmek için canları pahasına çalışıyor ve üretiyorlarsa onların can güvenliğini sağlamak, gerekli tedbirleri almak, gerekli teknolojiyi üretmek başta merkezi hükümet olmak üzere hepimizin sorumluluğundadır. Bunun neden yapılmadığını, neden kontrol edilmediğini, neden gerekli önlemlerin alınmadığını sadece madenciler veya sektör temsilcileri değil tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının irdelemesi ve sorgulaması gerekmektedir" diye konuştu.

Çevre ve insan sağlığı korunmalı

Yeraltı zenginlikleri değerlendirilirken çevreye zarar verilmemesi gerektiğine de dikkat çeken Başkan Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada söz sahibi olduğumuz doğal kaynaklarımızın maksimum katma değer üretilerek ihracatının yapılması ülkemizin ana hedefi olması gerekiyor ve bir devlet politikası olarak bunun desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Yeraltı zenginliklerimizin gün yüzüne çıkartılması ve ülkenin kalkınmasında katma değer üretmesinin önemli olduğunu biliyoruz. Ama en çok dikkat etmemiz gereken konu bu faaliyetler sürdürülürken çevreye ve doğaya zarar verilmemesidir.Çevre ve insan sağlığını koruyan teknolojilerin kullanılması,faaliyetlerin çok sıkı ve bağımsız kurumlar tarafından denetlenmesi gerekmektedir.”

Mazeret üretilmesin!

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ise yaptığı konuşmada Türkiye'de madenciliğin gelişmesinin iş kazaları ve çevresel sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, "Bu sorunlarının çözülmesi için yeraltı madenciliğinde gelişmiş ekipmanların kullanımı zorunludur.Soma’da meydana gelen 301 maden işçisinin ölümüne neden olan davayı izlemek için geçen gün Akhisar'a gittik ve adalet talebimizi dile getirdik. Sözlerimizi tamamlayamadan Şırnak'tan acı haber geldi. Üç yıl önce yaşanan beş kişinin ölümüyle sonuçlanan benzer kazada yedi işçi yaşamını kaybetmesinin nedeni, söylediklerinizin dikkate alınmamasıdır. Buradan tekrar söylüyoruz. Kimse 'ocak kaçaktı' mazeretinin arkasına saklanmasın!İnsan yaşamını maliyet gören bu anlayış devam ettiği sürece ölümler devam edecektir" dedi.

MİNEX yüzde 94 büyüdü

Fuar İzmir'de 20 bin metre kare alanda düzenlenen MINEX’te, 2015’te 84 olan yabancı katılımcı sayısı, 2017’de 180’e çıktı. 82 olan yerli katılımcı ise 142’ye yükseldi. Toplamda sayı yaklaşık yüzde 94 artarak 166’dan 322’ye çıktı.Fuarda ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Kanada, İspanya, Avustralya, İran, Avusturya, Belçika, Fransa, Yunanistan, Hollanda, İsrail, Japonya, Kore, Norveç, Romanya, Sırbistan, Slovenya, İsveç, İsviçre ve Ukrayna’dan katılımcılar da yer alıyor.

Fuarla eş zamanlı kongre

Fuarla eş zamanlı olarak TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Maden Makineleri ve Teknolojileri Kongresi (IMMAT) 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında izlenebilecek. Uluslararası bilim insanlarının ve uygulayıcıların katıldığı kongre; maden makinelerinin kullanıcıya tanıtılması, verimliliklerinin ve ekonomiye katkılarının araştırılması, bu alandaki teknik ve bilimsel gelişmelerin ilgili çevrelere aktarılması, araştırmacı, işletmeci, imalatçı, firma temsilcisi ve yöneticilerin aynı platforma buluşturularak etkin bir iletişimin sağlanması amacıyla düzenleniyor.


Tarih: 18/10/2017
3519 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.