Yazdır Arkadaşına gönder
Kuzey Kore yalanları ile Türk halkını mutlu etmek!
Ercan Sever
Ercan SeverGün geçmiyor ki ana akım medyada ve internet haber sitelerinde Kuzey Kore haberleri foto galerileri eşliğinde okurlara servis edilmesin. Üretimi özellikle de okuyucular nezdinde tüketilmesi çok kolay. Üstelik habercilik beceri ve mesaisi gerektirmiyor, editoryal emek istemiyor. İnternette dolaşan fotoğraf ve inandırıcılık kaygısı olmayan haberlerden seç seçebildiğini. Aslında haber olmayan haberlere ek yalanlar ile takla attır, gelsin tıklanmalar, reytingler.

Hemen tamamı kaynak gösterilmeden verilen Kuzey Kore'ye ait uydurma haberler o kadar hızlı tüketiliyor ki, tüm dünyada olduğu gibi bizde de bu ülke ile ilgili asılsız, ipe sapa gelmez haberler seri üretim konusu. Talebe yetişmek için uluslararası bazı mizah yayınlarındaki komedi kurguları bile haber gibi önümüze konuyor. Özellikle Güney Koreli gençlerin eğlenmek için uydurdukları mizahi haberler kısa sürede ciddi uluslararası haber yayınlarında yer bulabiliyor.

Kuzey Kore yalan haberlerinin başrolünde kaçınılmaz olarak ülkesini dünyaya kapatan lider Kim Jong-Un var. Vatan haini ilan ettiği eniştesini aç köpeklere yedirmekten tutun da muhaliflerini roketatar, havan ateşi ile idam ettirdiği ve daha onlarcası. Tüketicileri eğlendiren bu haberlerin uydurma olduğunu genelde haberi üreten gençlerin sonradan yaptıkları itiraflardan anlıyoruz.

Ülkemizde her berber ve kuaförde görebileceğimiz saç model fotoğrafları bile mizah duygusu sorunlu haber ajansları tarafından Kuzey Kore saç kesim yasakları olarak pazarlanabiliyor. Dünya kupası final maçları naklen Kuzey Kore TV'si tarafından ülkede gösterilmesine rağmen, kupanın yönetim tarafından yurttaşlara Kuzey Kore'nin aldığının açıklandığı yalanı dahi haber olarak müşteri bulabiliyor.

Bugün bağımlılık haline gelen Kuzey Kore uydurma haberlerine ABD ve Avrupalı okurlardan daha fazla ilgi göstermemizin sosyo-psikolojik nedenleri olduğunu düşünüyorum. Aslında hiç gerçekleşmemiş haberlerin bizleri mutlu etmesi ve özellikle de hükümet yanlısı medyanın Kuzey Kore yalanlarına neredeyse günlük sabit köşe ayıracak denli önem vermesinin temelinde "Halimize şükredelim, muhaliflerini roketatar ile idam ettiren siyasetçilerimiz yok" mesajı yatıyor olabilir!

Anlaşılan o ki, Güney Koreli ve Çinli gençlerin muzipliklerini Kuzey Kore haberleri olarak tüketmeye devam edeceğiz. Bu sürrealizmin Batılılar'ı mutlu etmesini bir ölçüde anlamak mümkün olabilir. Ancak örneğin basın özgürlüğü ve editoryal bağımsızlık konusunda dünyanın en kötüleri arasında gösterilen, demokrasi ve sosyal dokusu gün be gün aşınan bizlerin Kuzey Kore yalanları ile nasıl bu kadar eğlendiğimiz ve mutlu olduğumuz anlaşılır gibi değil.

Tarih: 16/5/2016
11835 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.