Yazdır Arkadaşına gönder
Kuşkulu hayvan taşıma gemisi Çeşme açıklarında
Kuşkulu hayvan taşıma gemisi Çeşme açıklarında
Şarbonlu hayvan taşıdığı iddia edilen ve İstanbul açıklarında 20 günden fazla bekletilen Panama bandıralı canlı hayvan taşıma gemisi Rahmeh’in İzmir Çeşme açıklarında demirlediği görüldü. 13 Eylül 2018 Perşembe günü, sabah saat 05.00 sıralarında Çeşme açıklarına demirleyen geminin personel ve yedek parça sağlamak için geldiği öğrenildi. Gemiye ilk olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nden bir doktorun çıkacağı ve doktorun vereceği rapora göre Çeşme Liman Başkanlığı’nın geminin talebini değerlendireceği öğrenildi.

Bakanlık şarbon iddiasını yalanlamıştı

30 Temmuz'da Brezilya'nın Vila do Conde Limanı'ndan yola çıkan gemi 18 Ağustos'ta Bandırma Limanı'na gelmişti. Canlı hayvan taşıma gemisi altı gün önce İstanbul’dan ayrılmış ve Çanakkale Boğazı’nı geçerek Ege Denizi’ne açılmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı Rahmeh gemisinde şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanlar olduğu haberlerine ilişkin bir açıklama yapmış ve iddiaları yalanlamıştı. Bakanlık açıklamasında geminin boş olduğunu, daha önce hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi gemidede koku vakası ve sineklenme olduğunu, bu yüzden ilaçlama ve dezenfektasyon yapıldığını belirtmişti. Açıklamada geminin Marmara Denizi’ni terk ederek İspanya’ya hareket edeceği dile getirilmişti.

Şarbon hastalığı taşıyan hayvanlar bulunduğu iddiasıyla, büyük tepki çeken 134 metre uzunluğunda ve 11 bin 947 brüt GRT’luk Panama bandıralı yük gemisi Rahmeh’in varış limanının İspanya olduğu biliniyordu. Geminin kuzeye yönelik Çeşme’de demirlemesi tepki çekerken ne amaçla bu bölgeye geldiği de merak konusu oldu. (Fulya Omaç / Çeşme)


Tarih: 13/9/2018
1345 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.