Yazdır Arkadaşına gönder
Kredi kartları yüzünden boşanan avukat arkadaşım
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Muzaffer Tezel
Gazeteci


Ne yazacağım diye düşünürken birden aklıma kredi kartları ile bir şeyler yazmak geldi.

Kredi kartları yüzünden bunalıma giren ve intihar eden insanlar, yıkılan yuvalar, çöken ekonomi ve bunun gibi birbirini tamamlayan şeyler...

Geçtiğimiz günlerde Kemeraltı'nda Yeni Asır Gazetesi'nde polis muhabirliği yaparken bir olay sırasında tanıştığım çok eski bir arkadaşıma rastladım. Arkadaşım bir avukat ve yıllar öncesinden tanıdığım çok dürüst ve hayat dolu bir insan.

Pasaport'ta birer çay içmeye karar verdik ve oraya gittik. Ben oldum olası Pasaport'ta güneşin batışını seyretmeye bayılırım. Bazen tek başıma ve bazen de arkadaşlarımla birlikte orada çay içerim. O an zaman sanki benim için durmuş gibidir. "Her batan güneşin sonunda yeni bir güneş doğar ve her doğan gün yarınların umut kapısıdır çünkü".

Neyse, asıl konumuza dönelim..

Pasaport'ta çaylarımızı yudumlarken ismini vermek istemediğim arkadaşımda bir değişiklik olduğunu fark ettim. O tuttuğunu koparan, neşeli o insan gitmiş ve sanki onun yerine başka birisi gelmişti...

Bana bir şeyler söylemek istediği belliydi ama bir türlü konuya giremiyordu. Ancak bir süre sonra konuyu açtı ve arkadaşımın niye değiştiğini anlamış oldum.

Arkadaşım eşinden yeni ayrılmıştı.. Çok seviyordu eşini, bunu iyi biliyorum çünkü ikisini de iyi tanıyordum. Duyduğuma inanamadım.

Bana, "Biliyor musun, Türkiye'de en çok boşanma İzmir'de oluyor" dedi ve başladı anlatmaya.

"Biliyorsun eşimi çok seviyordum, ama bu sevginin yerini bir süre sonra nefret ve sürekli tartışmalar almaya başladı. Beş yıldır evliyim ama son zamanlarda eşimin geceleri yataktan kalkıp salonda oturup sürekli düşünmesi dikkatimi çekmeye başladı. Ben 'Acaba hayatına başka birisi mi girdi?' diye düşünmeye ve içim içime yemeye başlarken gerçeği sonunda öğrendim. Eşim kredi kartları yüzünden çok borçlanmıştı. Bu yüzden bunalıma girmişti. Eşim öğretmen biliyorsun. Bugünün ekonomik şartlarında öğretmen maaşları ile geçinmenin de zor olduğunu biliyorsun. Ama eşim üç kredi kartı yüzünden aşırı borçlanmıştı. Ve bu yüzden bunalıma girmişti.

O neşeli eşim gitmiş yerine başka birisi gelmişti. Sürekli sinirleniyordu ve önemsiz şeyler yüzünden tartışmaya başlamıştık. Artık sabah akşam tartışmaya başlamıştık. Eşimin rahatsızlığı yüzünden zaten çocuğumuz olmuyordu. Yapılan tedaviler de sonuç vermemiş, çocuğumuz olmamıştı. Belki bu yüzden eşim kendini alışverişe vermişti, kim bilir. Neyse evdeki tartışmalar artık yuvamızın çatırdamaya başladığını göstermeye başladı. Ve iki ay önce boşanmaya karar verdik ve anlaşmalı olarak boşandık."

"Eşimi seviyorum ama boşanmayı kendisi istedi, ben ne yapabilirdim?" diye bana sordu. O artık mutsuzdu, bunu görebiliyordum. Ona isterse eşiyle konuşabileceğimi söyledim, ama bunu istemedi.

Gözleri batan güneşe daldı ve bu arada ben onu izlemeye başladım.

Arkadaşımın durumuna çok üzüldüm, ama onları bu duruma düşürenler utansın demeyi de ihmal etmedim tabii ki.

Hayat şartları insanları ne durumlara düşürebiliyor . Birbirini çok seven avukat arkadaşım ve öğretmen olan eşi ayrılmıştı.

Gerçi gazetelerden kredi kartı yüzünden intihar edenleri, boşananları biliyoruz ama bu kez tanıdığım ve çok sevdiğim bir arkadaşımın kredi kartı yüzünden çok sevdiği eşinden boşanması inanın beni çok üzdü.

İşte size son olarak bir kredi kartı borçları araştırması. Okuyun ve siz karar verin. Kredi kartı borçları sadece intihar ettirmiyor, yuvaları yıkmıyor, ülkemizin ekonomisini de çökertiyor.

Yurttaşların tüketici kredisi ve kredi kartı borçları, 15-22 Şubat haftasında 31.6 milyon YTL artarak 95 milyar 438.9 milyon YTL'ye çıktı.

Yurttaşların bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları, 15-22 Şubat haftasında 31.6 milyon YTL artarak 95 milyar 438.9 milyon YTL'ye yükseldi.

Bankaların tüketici kredisi alacakları anılan haftada 656.5 milyon YTL artarak 68 milyar 612.3 milyon YTL'ye çıkarken, kredi kartı alacakları 584.9 milyon YTL azalarak 26 milyar 826.5 milyon YTL'yi indi.

ANKA'nın Merkez Bankası'nın verilerinden yararlanarak yaptığı hesaplamaya göre, konut kredisi alacakları 227 milyon YTL'lik artışla 32 milyar 437.3 milyon YTL oldu. Taşıt kredilerinin 36 milyon YTL'lik azalışla 5 milyar 790.3 milyon YTL'ye indiği bu dönemde, diğer tüketici kredileri ise 425.5 milyon YTL artarak 30 milyar 384.6 milyon YTL'ye çıktı.

Tüketicilerin bankalara olan kredi kartı borçlarının 26 milyar 784.7 milyon YTL'sinin Türk parası, 41.8 milyon YTL'sinin ise yabancı para cinsinden olduğu belirlendi. Anılan haftada YTL cinsinden kredi kartı borçlarında 577 milyon YTL, yabancı para cinsinden kredi kartı borçlarında ise 7.7 milyon YTL'lik azalma yaşandı.


Tarih: 19/7/2008
13461 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.