Yazdır Arkadaşına gönder
KOSGEB destekleri kadın girişimciyi artırıyor
KOSGEB destekleri kadın girişimciyi artırıyorKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle İzmir’de bin 405 girişimci işletme kurdu. KOSGEB Güney Hizmetleri Müdürü Mustafa Çanakçı, İzmir'de 2013-2017 yılları arasında girişimcilik desteği kapsamında bin 405 kişinin kendi iş yerini açtığını ve toplam 32 milyon lira destek kullandığını açıkladı. Çanakçı,“Verilen desteğin 20 milyonunu kadınlar aldı. 2017 Eylül ayı itibariyle şu an 7 bin 762 sertifika dağıtıldı ve bunların 4 bin 331’i kadın. Bu da eğitimde kadınların oranın da ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Kadınların azmi İşletme kurmalarına da yansıyor” dedi.

Kadın girişimci sayısı arttı

Kadınların ekonomiye katılım oranlarının Türkiye’de istenilen oranda olmadığını söyleyen Çanakçı, AB ülkelerinde kadının istihdama katılım oranının yüzde 62.5, OECD ülkelerinde ise yüzde 62.3 olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de bu oranın yarı yarıya düştüğünü kaydeden Mustafa Çanakçı, “Bu oran Türkiye’de yüzde 31.8. Biz her 100 kadından 31 tanesini ekonomiye dahil edebiliyoruz. 69 tanesi evde oturuyor. Ama Cumhuriyet tarihinde ilk kez KOSGEB destekleriyle 2015 yılında kadın girişimci sayısı 110 bini aştı” diye konuştu.

KOSGEB gibi bir destek mekanizmasının olmaması halinde kadın girişimci sayısının da düşeceğini vurgulayan Çanakçı “Böyle bir destek mekanizması sunan başka bir kurum yok. Buradaki destek motive edici, harekete geçirici en önemli unsur. Bu rakamlar istihdama dönük rakamlar. KOSGEB olmasaydı istihdama katılım konusunda rakamlar çok farklı olmayabilirdi. Ama kadın girişimci sayısı mutlaka daha düşük olurdu” dedi.

İstihdam 100 fabrikaya eşdeğer

KOSGEB desteğiyle bugüne kadar kurulan bin 405 işletmenin ortalama üç işçiyi istihdam ederek çalışma hayatına 4 bin 250 kişiyi kazandırdığını anlatan Çanakçı, “Bu da orta ölçekli 100 fabrikanın yapacağı bir istihdam” diye konuştu.

İşini kurmak isteyenler, dikkat!

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için önerilerde bulunan KOSGEB Güney Hizmetleri Müdürü Mustafa Çanakçı, desteklerden yararlanacakların doğrudan kendilerine başvurmaları gerektiğini söyledi. Çanakçı, işini kuranların desteklerden yaralanma konusunda en çok “satın alma” süreçlerinde hata yaptığını belirterek, “Proje kapsamında gider kalemleri alınırken bankacılık enstrümanları kullanılmalı. Mal aldığı yere malın fiyatını öderken kurduğu işletmenin hesabından, karşı tarafın hesabına havale/EFT yapması lazım. Ama genelde elden ödemelerle karşılaşıyoruz. O büyük bir hata. Elden ödeme yaptıkları zaman biz onu destek olarak ödeyemiyoruz” dedi.

Tarih: 13/11/2017
4749 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri