Yazdır Arkadaşına gönder
Körfez yelkenlilerle şenlenecek
Körfez yelkenlilerle şenlenecek
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek İzmir Körfez Festivali, 27-29 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Festival kapsamında kano ve yelken yarışları düzenlenecek. Tüm deniz tutkunlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Arkas işbirliğiyle düzenlediği üçüncü İzmir Körfez Festivali'ne davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Katılan yarışmacı sayısının her yıl artması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Artık yelkenlerimizi daha kuvvetli rüzgarlarla doldurabiliriz" dedi.

Soyer: İzmir’in denizle bağını unutmuyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek İzmir Körfez Festivali’nin yarışma ve etkinlik programının duyurulması amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer katıldı.

Konak Vapur İskelesi yanındaki rekreasyon alanında yapılan toplantıda konuşan Başkan Tunç Soyer, her yıl daha da büyüyen festivalin İzmir denince akla gelen ilk etkinliklerinden biri haline geldiğini söyledi. Soyer, “Bu festival İzmirlilerin ruhu ve yaşam tarzını çok iyi yansıtıyor. Biz denizsiz olamayız. İmbatıyla, sahiliyle İzmir bir deniz şehridir. Bu yüzden yeni projeler geliştirirken İzmir’in denizle bağını hiç unutmuyoruz” diye konuştu.

Yelkenleri doldurma zamanı

İzmir’in doğudan aldığını batıya, Akdeniz’den gelenleri doğuya aktaran bir kalp görevi üstlendiğini ifade eden Tunç Soyer, yaptıkları tüm çalışmaların da İzmir’in bir liman kenti olma karakterine yaslandığını vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, İzmir Körfez Festivali’nin kentin denizle bağını güçlendiren bir etkinlik olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’i festivaller şehri yapmak istediğimizi, bu etkinlikleri bir dünya markası haline getirmek istediğimizi hep söyledik. Şimdi Körfez Festivali ile bu sözlerimizi pekiştiriyoruz. Katılan yarışmacı sayısının her yıl artması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Artık yelkenlerimizi daha kuvvetli rüzgarlarla doldurabiliriz. Şehirleri güzelleştiren, değerini artıranın orada yaşan insanlar olduğunu unutmamalıyız. Şehirdeki insanlar mutlu değilse bir şeyleri eksik yapıyoruz demektir. Bu festivaller aynı zamanda insanların birbiriyle kaynaşmasının da bir aracıdır. Belediyemizin öncülüğünde gerçekleşen bu etkinliklerin sayısını artıracağız. Üçüncüsünü düzenleyeceğimiz festivalin kentimize mutluluk ve neşe getirmesini diliyorum.”

Arkas: Hayalimdeki körfez tablosu

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas ise gelecekte görmek istedikleri İzmir ve körfez tablosunu birkaç günlüğüne burada sergilediklerini belirtti. Arkas, “Hayalim çocuklarımın ve onların çocuklarının körfezle iç içe yaşamaları. Kafalarını kaldırdıklarında yelkenlileri görmeleri. Ümit ederim ki bu yarışlar daha sık olur. Bir gün körfezimiz yelken yapan insanlarla dolar” diye konuştu.

Sezer: Üniversiteliler de katılıyor

Ege Açık Deniz Yat Kulübü Başkanı Akif Sezer de daha önceki yıllarda da İzmir Körfezi’nde yarışlar düzenlediklerini ancak bu yarışların kurumsal destek göremediği için uzun sürmediğini söyledi. Son üç yılda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Arkas desteğiyle körfezin yine yelkenlilerle buluştuğunu kaydeden Sezer “Esas amacımız İzmir’de her zaman yelken yapılmasını sağlamak. Körfez Festivali’nin geldiği noktayı görüyoruz, daha da iyi olacağının farkındayız. Denizciliği bir vizyon, bir kültür haline gelmeyi amaçlayan bir kulüp olarak üniversiteleri ve yelken kulüplerini işin içine çekerek yelken dersi aldırdık. Bu sene o gençler, İzmir’deki bütün üniversitelerden katılımla bir takım oluşturdular. Bir yelkenli yat ile bizimle bu yarışların içinde olacaklar. Bu etkinlikleri bu açıdan çok önemsediğimizi tekrarlayarak İzmir Körfez Festivali'ni izlemenizi öneriyoruz."

İzmir'in çocuklarını denizle buluşturacağız

İzmir’deki yelken kulüpleri ve federasyon başkanıyla bir toplantı yaptıklarını anlatan Başkan Soyer, "Tüm kulüplerimizin İzmir'in arka sıralarındaki çocukları bünyelerine almalarını hatta yeni bir kulüp kurmalarını önerdik. İzmir'in çocuklarının denizle buluşmasının önünü açacağız. Dolayısıyla öncelikle İzmir'de denize ulaşamayan ama bu şehirde yaşadığı için ulaşma hakkı olan arka mahallelerdeki çocuklarımızı denizle buluşturmuş olacağız" diye konuştu.

Kano ve yelken yarışları

Yelken dünyasının büyük ilgi gösterdiği İzmir Körfez Festivali kapsamında gerçekleştirilecek yarış programı ise şöyle:

1. Gün – 28 Eylül 2019 Cumartesi
İzmir Arkas Körfez Yarışı
12:00 İzmir Arkas Körfez Yarışı Startı 1.gün
12:00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Kano Yarışları / Konak Pier
13:00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Yelken Yarışları (Optimist-Laser) Karşıyaka

2. Gün – 29 Eylül 2019 Pazar
İzmir Arkas Körfez Yarışı
12:00 İzmir Arkas Körfez Yarışı 2.gün
12:00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Kano Yarışları / Konak Pier
13:00 İzmir Büyükşehir Belediyesi Yelken Yarışları (Optimist-Laser) Karşıyaka
18:30 Yelken ve Kano Yarışları Ödül Töreni – Karşıyaka ve Konak Pier


Tarih: 11/9/2019
318 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri