Yazdır Arkadaşına gönder
Konuşan fotoğraflar
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiBirinci fotoğraf : Bu fotoğrafın Cumhuriyet'in kuruluşundan önce çekildiğini biliyoruz. Mehmet Vasfi katıldığı müsabakalarda bileğinin gücüyle kazandığı madalyaları gururla taşıyor. (Eskiden sadece sporculara verilen madalya ve şiltler şimdi günümüzde plaket yerine verilmeye başlandı.)

Mehmet Vasfi (Kurt), Devlet Demir Yolları'nda kazancılık yapıp belediye bandosunda saksafon çalarak hayatını kazanan İzmirli bir sporcu.

Mehmet Vasfi’nin Abdullah Efendi Camisi'nin az ilerisindeki çıkmaz sokakta bulunan evine vefa plaketi asılması için Kent Gözlemcileri olarak Konak Belediye Başkanlığı'na müracaat ettik...

Mehmet Vasfi, İzmir’in işgalini bizzat yaşamış. Beyaz giysiler giyip Efsun askerlerini karşılayan Rum kızlarını, İzmir sokaklarında sirtaki oynayan Yunan askerlerini görmüş. İşgalden önce de İzmirlilerin Alsancak bölgesine ellerini kollarını sallayarak giremediği karanlık günlere tanık olmuş.


İkinci fotoğraf : Yurtsever İzmirli kadınlar evlerinin duvarlarına "Vatanın sinesini sarmıştı kahrı zeval, Şarktan zuhur edip kurtardı vatanı muazzez Kemal" diye yazıp asmışlar. Demek ki muhteşem kurtuluş günü gelmiş.

İlk yıldan itibaren 9 Eylül ve Cumhuriyet kutlamaları, Anafartalar Caddesi üzerinde yapılıyordu. İşgali görmüş tutsaklığın ne olduğunu bilen İzmirli gençler 1924 yılı 9 Eylül töreninde pankart açıp "Gazi bize bu günü gösterdin" diye duygularını dile getirmişler. Mehmet Vasfi bu törene severek katılıp bayram coşkusunu yaşamış.

Dikkatli bakarsanız bütün fotoğraflarda Mehmet Vasfi’yi göğsünde madalyasıyla birlikte görürsünüz.

Okuyucular arasında "9 Eylül'e daha çok var, nereden çıktı bu fotoğraflar?" diyenler çıkabilir.

Cumhuriyetimizi bize armağan eden Atatürk ve arkadaşlarının yurdumuzdan kovduğu emperyalistleri tekrar geriye çağırmanın bedelini ağır ödüyoruz. Kıymetini bilemediğimiz değerleri yeniden anımsamak için 9 Eylül'leri beklemek zorunda değiliz. Komşumuz Irak’ta ve dünyada neler olup bittiğini hepimiz biliyoruz...
Geçen yıl Cumhuriyet Bayramı öncesi Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışması Haluk Işık’ı arayıp kendisine, süvari atlarını, tören alayını Anafartalar Caddesi'nden geçirmeleri ricasında bulunmuştum. Caddenin seyyar satıcı ve esnaf işgalleri yüzünden karışık olduğunu, atların ürkebileceği yanıtını aldım.

Danışman Haluk Işık, 9 Eylül ve Cumhuriyet kutlamalarına ışık tutan, Kordon’da sergilenen ve altına güzel sözler yazdığı o tarihi fotoğrafları sandıklardan bulup çıkaran kişilerin Kent Gözlemcileri olduğunu ne yazık ki bilmiyor.
Yukarıda gördüğünüz tarihi fotoğrafların kentin belleğinde sonsuza kadar yaşamasını ve 9 Eylül atlarının tıpkı ilk günki gibi ürkmeden tarihi Anafartalar Caddesi'nden geçmesini diliyorum.

Tarih: 8/2/2007
15900 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.