Yazdır Arkadaşına gönder
Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a açık mektup
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiDeğerli Başkanım,

Daha önce Altınpark’ta yapılması düşünülen semt merkezi projesinin temel atma törenine katılmıştım. Temel, muhteşem bir etkinlikle eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından atılmıştı. Dev panoya asılmış o proje şimdi çöpte. Bu projenin gerçekleşemeyeceğini kim düşünebilirdi? Arkeopark projesi dilerim gerçekleşir. Ancak projenin hayata geçmesi için daha zamana ihtiyaç var. Zamanından önce açıklanan bazı projeler bölgede rant guruplarını harekete geçiriyor... Nitekim bazı ünlü isimler bölgeden emlak alımlarını hızlandırdılar. Bu alım satımdan memnun olanlar olduğu gibi mutsuz olan yurttaşlar da var… “Keşke satmasaydım” demeler başladı, aile dramları yaşanıyor… Henüz kazı aşamasında daha sınırları belli olmayan arkeolojik alanla ilgili haberler arkeologları da rahatsız ediyor. İlgili birimlerinizi bu konuda uyarmanızı rica ediyorum.

Nebahat Tabak Evi, diğer adıyla Basmane Semt Merkezi, 2007 yılında Konak Belediyesi'nce onarılıp kent kültürüne kazandırılmış, ödüller kazanmış eski İzmir evi. Ne olduysa yeni onarılan tarihi yapının duvarları çatladı, ahşap döşemelerinde açılmalar, dış cephe sıvalarında dökülmeler oldu. Binanın üst katının alçı malzemelerle mask döküm atölyesi olarak kullanılması, bahçesinde yüksek volümlü ses tesisatıyla konserler verilmesi, defilelerin yapılması, aynı anda yüzlerce kişinin binada etkinliklere katılması, aşırı yüklemeler, binayı yeniden onarılacak durumuna getirdi.
Tarihi binanın yakınlarda yeniden onarıma gireceğini, bahçesinde müzik toplulukları için stant yapılacağı, bir zamanlar gül bahçesi olan açık alana, kayrak taşı veya granit döşeneceği söylenmekte. Bu tür imalatlar tarihi yapının melezleştirilmesinden, ömrünü kısaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Semt Merkezi'nin bahçesinde Nebahat Hanım'ın elleriyle diktiği eski dut ağacının ana dalı, geçenlerde dutlar dökülüyor, elbiseleri lekeliyor gerekçesiyle üzerinde meyvesi varken, Park ve Bahçeler Müdürlüğünüz tarafından kestirildi… Ayrıca bir önceki dönemde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'yle iş birliği yapılarak Altınpark’ta ulu çınarın etrafına koruma amaçlı konan demir parmaklılar buradan sökülüp başka yere takıldı. Lütfen, ulu çınarın koruma demirlerinin yeniden yerine konulması, tarihi binanın doğru kullanımı ve ağaçların mevsiminde budanması konusunda ilgilileri birimleri uyarır mısınız?

Basmane 1272 Sokak'ta Belediyeniz eski bir İzmir evini onarıyor. Kiralama yapmadığı, mülkiyeti belediye ye ait olmayan tescilli evin onarım giderlerinin Kültür Müdürlüğünüzce karşılandığı ilgili başkan yardımcınız tarafından doğrulandı. Mülkiyeti başkasına ait bu binayı hangi amaçla onardığınız konusunda belediyenizden maalesef yanıt alamıyorum. Lütfen, bu binayı hangi amaçla onardığınızı açıklar mısınız?

Tarihi Anafartalar Caddesi'nde tek masalık lokantasında enginardan şevketibostana nefis İzmir yemekleri yapan aşçı Musa Usta'nın lokantasında birlikte yemek yemiş, fotoğraf çektirmiştik. Hatta o ustamız başında aşçı kepiyle Basmane Günleri'ne katılmıştı (Kültürden sorumlu başkan yardımcınız ve danışmanınız katılmadı). Kurallara uygun işyeri çalıştıran bu ustamız, kendisine rakip olan seyyar satıcıları haklı olarak gidip Zabıta Müdürünüze şikâyet etti. Zabıta bu şikâyeti, şikâyet edilenlere iletmekten başka bir şey yapmadı, arkasından kavga, gürültü… Sonunda Musa Usta dükkânını zararla kapatmak zorunda kaldı.

Yurttaş olarak gördüklerimi size anlatamadığım için buradan sesleniyorum.

Anlatmak istediğim başka konular da var…

Değerli Başkanım, size iyi günler ve başarılar dilerim.

Tarih: 15/7/2010
13615 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.