Yazdır Arkadaşına gönder
Komik Adam’dan “altın sözler”
Emel Akçay Uzun
Emel Akçay UzunBu yazımda Komik Adam’ın maceralarına “Altın Sözleri” ile devam etmek istedim.

“Komik Adam” Sayın Eşim, dün gece, henüz iki hafta önce evlenen kardeşimin bizi ziyareti sırasında yine “Altın Sözleri”nden birini sarf ederek, beni sinirlendirdi.

Ama öcümü nasıl alacağımı biliyorum. Onun çok değerli sözlerini bu sebeple sizlerle paylaşmaya karar verdim. Hepsi birbirinden değerli sözler ve benim özel yorumlarım işte şöyle:

· “Aslında güneşin altında yeni bir şey yok” Not: Maya Atasözü, en sık tekrar ettiği sözdür.
· “Geç alınmış doğru karar, aslında yanlış bir karardır.” Not: Kendi sözü olduğunu iddia ediyor. Bu sözü söylerken önce gözlerinizin içine delercesine bakar, sonra uzun uzun uzaklara bakar. Bu sözün kaynağına ulaşırsanız, lütfen haber verin. Bu zevki benden sakınmayın. Sözün bir başkasına ait olduğunu kanıtlarsam zil takarım.
· “Kemeraltı’ndan akıllı adam çıkmaz” Not: Eski bir Kemeraltı Atasözü olduğunu iddia ediyor. ‘Kemeraltı’na ait bir atasözü olur mu?’ demeyin. Komik Adam derse olur. Kendi işi de Kemeraltı’nda olduğu için gizli bir gurur ile bu söze ayrı bir vurgu yapar. Delilik ile övünüyor mu, ne?
· “Eşek kovalasın sırtını” Not: Aile Atasözü olduğunu iddia ediyor. İstenmeyen kişiler için kullanılıyormuş. Görmek istemediği ya da söz edilmesini istemediği kişilerin adı geçince söyler.
· “Allahümme fırtına vur mantoyu sırtına” Not: Selanik Atasözü olduğunu iddia ediyor. Çok gezenler için kullanıyor, özellikle benim kardeşim için.
· “Aslında hepimiz bir rüyadayız. Uyanmadan önce öğrenmemiz gerekenleri öğrenmemiz, bilmemiz gerekenleri bilmemiz gerekiyor.” Not: Bu söz aslında kendi hayat felsefesi. Tablolarını sergilediği www.artoilpaint.com adlı web sayfasının da giriş bölümünde yer alıyor, bu söz. Ben bu söze, “Serdar Atasözü” diyorum.
· “En iyi karar, düşünmeden verilen karardır.” Not: Genellikle bu şekilde davranır, sonrasını toplamak bana kalır.
· “Her şey emir ve komuta zinciri altında gerçekleştirilecektir. Soru yok. Sadece emirlere uy.” Not: Evdeki bütün kavgalar, bu cümleden sonra çıkar. Kızım genellikle bu noktada babasına “Ben senin kızınım.” diyerek kendi anlam ve önemini içeren bir konuşma yapar.
· “İyi düşün iyi olsun” Not: Ara sıra bu yöntemi de uygular.
· “Tek bir gerçek, tek bir doğru, tek bir yanlış yoktur. Birçok gerçek, birçok doğru, birçok yanlış vardır.” Not: Hayatın sadece siyah-beyaz olmadığını vurgulamak istediği zaman kullanır. Sonra da gri tonlardan bahseder.
· “Gerçek” Not: Bu sözü kendi söylediklerinin bir kanıtı olarak görür. Destek kelimesidir. Ancak ben bunlara “Serdar gerçekleri” adını taktım. Çünkü bu gerçekler sadece kendisi için geçerlidir. Onun dışında destekleyeni yoktur.

“Komik Adam”ın hayatı işte bu özlü sözler üzerinde döner gider.

Bu masal burada bitmez ama belki bir sonraki yazımda kızımın özlü sözlerini anlatırım sizlere...

Her birinin üzerinde en az bir hafta kafa yorduğumu itiraf etmeliyim. Not: Bu itiraf sadece kızım için geçerlidir. Sakın “Komik Adam”ın sözleriyle karıştırmayın. “Komik Adam”ı sadece dinlemekle yetiniyorum.

Tarih: 14/9/2006
10412 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.