Yazdır Arkadaşına gönder
Kent-Yaşam kriz ortamında doğdu
Hüseyin Erciyas
Hüseyin ErciyasMeslektaşım, eşim Saadet Erciyas ile gazeteciliğe ara verdiğimiz dönemde yaşamımızı sürdürmek için ticari etkinliğe yöneldik. Profesyonel anlamda basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı, kupür derleme bazında medya izleme hizmetin vermeye başladık. Masüstü yayıncılık, reklam ve tanıtım etkinliklerine internet erişimi ve web sayfa tasarımı da eklendi.

Yöneldiğimiz süreçte alanımızla, iletişim ve bilgi teknolojileriyle ilgili teknik gelişmeleri izlememiz kaçınılmazdı; biz de öyle yaptık. Tüm birikimimizle etkinliklerimizi gerçekleştirmemizde bize yardımcı olacak teknolojik ürünlere yatırım yaptık.

Ticari uğraşılarımız sırasında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasal bunalımların etkisini bire bir yaşadık. Hem de en ağır biçimlerde. 1994 yılının 5 Nisan günü uygulamaya konulan ekonomik kararlar, bir yılını doldurmamış, henüz emekleme evresindeki işletmemizin gördüğü ilk büyük darbe oldu.

1997 yılı Uzakdoğu mali krizinin dolaylı etkilerini henüz üzerimizden atamamışken, 22 Kasım 2000’de ülkemizde patlayan finansal krizin etkileriyle sarsıldık. Bir kaç ay sonra, Türkiye ekonomisi Şubat 2001'de en çalkantılı dönemlerinin birini yaşadı. Para piyasalarındaki döviz kriziyle başgösteren gelişmeler, ülke ekonomisine, tüm kişi, kurum ve kuruluşlara olduğu gibi işletmemize de ağır darbe vurdu.

Bu dönem bizim için de "gerileme dönemi" oldu, ticari etkinliğimizin iyiden iyiye yavaşladı ve neredeyse durma noktasına geldi.

Kent-Yaşam kriz ortamında doğdu

Kriz ortamında elimizdeki işleri ve müşterilerimizi bir bir yitirirken yeni uğraş alanları bulmaya yöneldik. İzmir'in internete erişen ve sanal dünyada web sitesi olan sanırım ilk reklam ajansıydık. Uğraşılarımız bir biçimde mesleğimizle ilgiliydi, ama etkin gazeteciliği de özlemiştik.

Internetin sağladığı olanakları, avantajları, kolay erişilebilirliği düşündük. Dış maliyet ve risk getirmeyen, emek yoğun çabayla internet üzerinden habercilik yapmak, bilgi sunmak olanaklıydı. Önümüzde bunun Türkiye için az sayıda da olsa örneği vardı. "Neden olmasın?" dedik, kolları sıvadık.

Yerel yönetimler muhabirliği yaptığım sırada, Cumhuriyet Gazetesi'nin Ege bölge baskısında Kent-Yaşam adıyla bir sayfa yayımlanıyordu. Bu sayfanın hazırlanmasında benim oluşturduğum haberlerler ağırlıktaydı. Yerel habercilik anlamında deneyimim vardı. Bu deneyim Kent-Yaşam adlı sayfayla pekişmişti. Web sitemiz de adını bu sayfadan aldı.

İlk işimiz 9 Haziran 2002 günü bir uluslarası tescil kuruluşundan www.kentyasam.com alan adını almak oldu. Kentin vazgeçilmez simgesi tarihi Saat Kulesi, gün batımı sırasında aldığı kızıl-sarı biçimle güneş ve kanat çırpan martıların tamamladığı logoyu tasarladık. "İzmir'in haber - bilgi sitesi" söylemini geliştirdikten sonra sıra içeriği oluşturmaya gelmişti.

Temel tasarım programıyla kolay tarzda, sade bir web arayüzü oluşturduk. Kent insanının günün her anında gereksinim duyabileceği bilgileri derleyip siteye yerleştirdik.

Gazeteciliğe Hürriyet Haber Ajansı'nda, 1 Temmuz 1982 günü başlamıştım. Mesleğe başlamamın yirminci yıldönümüne denk getirerek Kent-Yaşam'ın yayını 1 Temmuz 2002 günü başlatmayı kararlaştırdık. Güney Kore'yi 3-2 yenen Türk Mili Futbol Takımımız, 17. Dünya Kupası'nın üçüncülükle bitirdi. Onun sevinciyle biraz acele ettik, ilk haberimizi "Milli Takımımız tarihe geçti" başlığıyla, 29 Haziran 2002 günü yayına verdik.

Kent-Yaşam, internet gezginlerinin kolayca erişebileceği, kullanıcı dostu ara yüzüyle ilgi gördü. Özlü, kısa, kolay anlaşılır, temiz Türkçe ile kaleme alınmış, doğru haberlerle ve bilgilerle donatıldı. Eğitim, bilim, kültür, sanat, ekonomi alanı başta olmak üzere yerelden evrensele uzanan kısa kısa haberler yediden yetmişe herkesin bilgi dağarcığına yöneldi.

Geldik bugüne...

Herhangi bir medya ya da çıkar grubundan bağımsız tavrıyla Kent-Yaşam, “Bağımsız iletişim ortamı” özelliğine sahip oldu. Kent-Yaşam’da yayımlanan ve arşivlenen haber sayısı 16 bine yaklaştı. Haberler, köşe yazıları, söyleşiler ve fotoğraflarla kentin sanal ortamdaki belleğini oluşturma yolunda zengin bir içerik oluştu.

Alçak gönüllü tavrını sürdüren, saygılı ve saygın duruşundan ödün vermeyen Kent - Yaşam’a gösterilen ilgi, duyulan güven ve verilen katkıya teşekkür ediyoruz. Çağdaş teknolojiden yararlanmayı bilen, beceren, kente ve yaşama duyarlı, emeğe saygılı gezginleri, kişi, kurum ve kuruluşları, özellikle değerli meslektaşlarımızı da içten duygularla selamlıyoruz.

Tarih: 7/7/2008
11108 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.