Yazdır Arkadaşına gönder
Kemeraltı'nda bir bilgi hazinesi : Milli Kütüphane
Konuk Yazar
Konuk YazarKemeraltı'ndaki Milli Kütüphane Caddesi'ni, İzmir'in merkezini gören hemen hemen herkes bilir. Ancak kaç kişi bu caddeye adını veren kütüphanenin farkındadır? Eskiden şipşak fotoğrafçıların ekmek teknesini yüzdürdüğü o caddededir Milli Kütüphane... "En okumuş cadde" de derler, Milli Kütüphane Caddesi'ne.

Katlı Otopark'ın karşısında, şu anda Devlet Opera ve Balesi'nin temsillerini sahnelediği Elhamra Sahnesi'nin yanı başında bir bilgi hazinesi bulunmaktadır, arayıp bulabilene!..

İzmir tarihi ile ilgili araştırma yapmak isteyenlerden, çeşitli alanlarda bilimsel çalışma yürüten bilim adamlarına, adları marka olmuş gazetecilere; bilginin en büyük zenginlik olduğunu düşünen herkesin adresidir Milli Kütüphane.

Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Avukat Ulvi Puğ, raflarında 550 bin kitabın, 5 bin orijinal el yazması eserin ve 1900'lü yıllardan bugüne tüm gazete koleksiyonlarının bulunduğu Milli Kütüphane'nin; aynı zamanda Türkiye'nin en büyük arşivlerinden biri olduğunu söylüyor.

Ulvi Puğ'a göre Milli Kütüphane, Türkiye genelinde Derleme Kanunu'na tabi 5 kütüphaneden tek vakıf kütüphanesi olma özelliğiyle tüm yayınların ücretsiz toplanıp arşivlendiği bir "bilgi üssü..."

Milli Kütüphane Vakfı, birçok emekli komutan ve bürokratın üyesi olduğu bir sivil toplum kuruluşu. Aralarında eski Milli Güvenlik Kurulu üyelerinden Orgeneral İsmail Hakkı Akansel'in de bulunduğu, ayrıca öğretim üyelerinin de yer aldığı vakıf, bilginin ışığı peşinde, "aydınlık Türkiye" idealini inatla savunuyor.

Milli Kütüphane Vakfı'nın geleneksel hale getirdiği "Perşembe Toplantıları" ise, sanattan ekonomiye, kültürden spora, tıptan felsefeye pek çok konuda alanlarında uzman isimleri konuk etmesi bakımından önemli. Toplantılar, 17.00'de başlıyor.

Ulvi Puğ'un davetine kulak verelim:

"Perşembe Toplantıları"nı, 8 Aralık'ta İzmir Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, Gazeteci Yazar İsmail Sivri'nin "Anılarda İzmir", 15 Aralık'ta Ekonomist Dr. Ali Nail Kubalı'nın "Kıbrıs Tarihi ve Bugünkü Durumu", 22 Aralık'ta Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Eren Akçiçek'in "Atatürk ve İzmir" sunumlarıyla sürdüreceğiz. Kapımız, bilgiyi arayanlara açık..."

(Bilgi için Milli Kütüphane Tel: 0 232 484 20 02 - 484 82 54)Tarih: 1/12/2005
13608 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.