Yazdır Arkadaşına gönder
Kemeraltı'na taşıtların girmesi kısıtlanıyor, yayalaştırma başlıyor
Kemeraltı'na taşıtların girmesi kısıtlanıyor, yayalaştırma başlıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi’nce, kentin tarihi alışveriş merkezi Kemeraltı’nın yeniden canlandırılması için hazırlanan “yayalaştırma projesi” başlıyor. Kemeraltı Çarşısı, 15 Temmuz 2018 Pazar gününden itibaren, 10.30 ve 17.30 saatleri arasında sadece yaya dolaşımına açık olacak. Kemeraltı sınırlarında yayalaştırma bölgesine taşıtların girişi bariyerlerle kontrol altına alınacak. Projeyle yayaların çarşıda daha rahat ve güvenli yürümesi, özgürce alışveriş yapması amaçlanıyor.

Tarihi doku da korunacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı esnafına motorlu araç girişini sınırlandırılacak yeni düzenlemeyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Tarihi çarşıdaki araç trafiği nedeniyle yaya dolaşımının sürekli kesintiye uğradığını, alışverişin olumsuz etkilendiğini, engelli - çocuk arabaları ve bisikletlilerin dolaşmakta zorlandığını, yük indirme-bindirme sırasında yaya akışında sıkıntılar yaşandığını anlatan Büyükşehir yetkilileri, tarihi dokunun zarar görmesi ve gürültü kirliliğinin de alınan kararda etken olduğunu bildirdi.

Otomatik bariyerler devreye girecek

Kemeraltı Çarşısı, 15 Temmuz 2018 Pazar gününden itibaren, gün içinde 10.30 ve 17.30 saatleri arasında sadece yaya dolaşımına açık olacak. Kemeraltı sınırlarında yayalaştırma bölgesine taşıtların girişi bariyerlerle kontrol altına alınacak. Bariyerlerin yönetimi İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İzmir Ulaşım Merkezi’nce (İZUM) gerçekleştirilecek.

Plaka okuyan hareketli bariyer sistemle, gün içinde sokaklar yayalara ait olacak, motorlu taşıtlar sadece tanımlanan saat aralıklarında giriş-çıkış yapabilecek. İnterkom ve kamera sistemi itfaiye ve ambulans gibi acil müdahale araçlarının hizmet vermesini de kolaylaştıracak.

Hız sınırı 20 kilometre

Alan içerisinde motorlu taşıtlar için azami hız sınırı saatte 20 kilometre olacak. Motorlu taşıt trafiğinin yasak olduğu saat diliminde, ticarethanelerin mal giriş çıkışı, el arabaları, kargo bisikletleri ve küçük elektrikli araçlarla sağlanacak.

Trafiğe açık saatlerde ise alana, yalnızca ruhsatında üç tona kadar taşıma izni bulunan ticari araçlar girebilecek. Bölgede yapılacak olan tüm yükleme ve boşaltma işlemleri, bölgenin trafiğe açık zaman dilimlerinde yapılacak. Çarşı’nın trafiğe kapalı olduğu zaman diliminde yapılması gereken indirme ve bindirme işlemleri ise yalnızca yayalaştırma bölgesi sınırlarında belirlenen noktalarda gerçekleştirilebilecek.

Tarih: 11/7/2018
455 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.