Yazdır Arkadaşına gönder
Kel tiryakiler sigara bıraktı
Işık Teoman
Işık TeomanBundan dokuz yıl önce sigaradan kurtuldum. 27 yaşında sigaraya başladım. Çok geç yaşta başlamam nedeniyle sanırım bırakmam daha kolay oldu. Bıraktıktan sonra spor yapmaya özen gösterdim. Çevremde sigara içen arkadaşlarımı uyardım, Bırakmaları için yardımcı oldum. İlk eşim de akciğer kanseri nedeniyle yaşama veda etti. İyi sigara içiyordu.

İyi içiciler arasında bulunan Hüseyin Baradan, Abdullah Bozkurt ve İsmail Sivri gibi ustaların son günlerinde hep yanlarında bulundum. Çok acı çektiler. Özellikle Hüseyin Ağabey sigarayı yıllar önce bırakmasına karşın, elinden oksijeni düşürmezdi ve lanet okuyup dururdu, sigara içtiği yıllara. Işıklar içinde yatsınlar...

Bizim meslektaşlarımız yani gazeteci arkadaşlarım iyi sigara içerler. Ret Kid gibi dudaklarından düşürmezler. Sigara içimini mesleğin stresine bağlarlar. Aslında toplumda onların da uyarıcı olması gerekiyor. Doktorlar da çok sigara içenler arasında yer alıyor. Garip bir durum bu, anlaşılmaz.

Ülkemizde son 20 yılda sigara kullanım oranı yüzde 80 artmış ve sigaraya başlama yaşı da 12'ye kadar gerilemiş. Bunu ben söylemiyorum uzmanlar hatırlatıyor. Konak Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Tefariye Dayıoğlu sigarının insan yaşamından uzaklaştırılması için yoğun bir çalışma başlattı. İzmir'de özellikle yerel yönetimler ile ortak seminerler düzenliyor.

Geçen aylarda Konak Belediyesi ile birlikte düzenlenen seminerlere okul müdürleri, emniyet yetkilileri, veliler ve öğrenciler katıldı. Bu seminer beş kez tekrarlandı. Bu seminerler sırasında iyi sigara içen arkadaşlarımı nikotin illetinden kurtarmak için girişimlerde bulundum.

Ege-Koop Basın Danışmanı emektar Bülent Demirsoy, Birgün Gazetesi İzmir Temsilcisi Engin Yavuz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Fotoğraf Servisi Şefi Aykut Fırat üzerine sıkı bir çalışma başlattım.

İki ay önce giriştiğim sigara bıraktırma çalışmalarımın ardından, Bülent Demirsoy, bir yakınının akciğer kanserinden ölmesi üzerine, o gün sigaraya veda etti. Engin Yavuz, göğsünden gelen hırıltılar nedeniyle sigarayı bırakma arayışı içindeydi. Sağolsun Dr. Tefariye Dayıoğlu'nun desteği ile on beş gün önce 30 yıldır birlikte olduğu sevgili dostuyla ilişkisini bitirdi ve dumansız günlere başladı.

Gelelim Aykut Fırat arkadaşımıza. İstediği anda sigarayı bırakacağını söyleyen, ancak dudağından düşürmeyen Aykut Fırat ise kalbi tekleyince zorunlu bırakanlar kervanına katıldı.

Kel tiryakiler diye nitelendirdiğim bu arkadaşlarımın ve sigara içmeye devam eden meslektaşlarımın önemli bir sağlık sorunu yaşamadan sigarayı bırakmalarını, pembe renkli akciğerler ile yola devam etmelerini sürekli öneriyorum. Ve en önemlisi ülkemizde 2.5 dakikada bir sigaradan dolayı yaşamlarını yitirenler kervanına katılmamalarını diliyorum.

Önemli not : Sigarayı bırakanları her hafta cuma akşamı 20.00-21.00 saatleri arasında Balçova Belediyesi'ne ait halı sahada yaptığımız maçlara bekliyoruz. Macit Sefiloğlu, Ümit Yaldız ve de Süleyman Gencel'e duyurulur...

Tarih: 5/5/2008
14767 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.