Yazdır Arkadaşına gönder
Karşıyaka Alatini Köşkü
Tufan Atakişi
Tufan AtakişiLiderleri farklı yapan yürüdükleri yoldur!

Karşıyaka'yı farklı kılan unsurların başında Latife Hanım köşkü ve Zübeyde Hanım kabri gelmektedir. Öte yandan Karşıyaka'da bulunan İplikçizade Köşkü (Alatini Köşkü) de Türkiye tarihini doğrudan ilgilendiren büyük bir özelliği vardır.

Bir yıl arayla, Yunan Kralı I. Konstantin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e de ev sahipliği yapmıştır.

I. İnönü yenilgisinden sonra Yunan askerine moral vermek için Konstantin, ikinci krallık döneminde; prensleriyle beraber 12 Haziran 1921 tarihinde İzmir'e gelir ve: "Askerler! Vatanın sesi beni yeniden sizin komutanınız olmaya çağırdı. Elen ülküsü için çarpışıyoruz. İleri!" der.

Kendisine İzmir'de Rumların en yoğun bulundukları bölge olan Karşıyaka yalısında bulunan bir köşk ayrılmıştır. İplikçizade ailesine ait bu binaya geldiğinde, Rumlar girişe bir bayrak sererler. Konstantin hiç duraksamadan bayrağı çiğner ve köşke girer. Kral Konstantin 7 Temmuz'da cepheye gider ve 15 Ağustos'ta kesin emrini verir: "Ankara'ya doğru!"

23 Ağustos 1921 de 22 gün sürecek Sakarya Muharebesi başlar. 17 Eylül'de Yunan ordusu yenilerek geri çekilmeye başlar.

Gazi Musafa Kemal 10 Eylül 1922 gününü Karşıyaka'da İplikçizade Köşkü'nde geçirmiştir. Bu eve girişte yere serili yunan bayrağını kaldırtmış ve :"Bir Millet İstiklalinin Timsali Olan Bayrak Çiğnenemez" sözünü burada söylemiştir.

Daha geniş bilgiye www.karsiyakadergisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf 1: 1921 yılında Kral Konstantin'i köşkün önünde bekleyen Yunan Efsunları

Fotoğraf 2: Yunan kralını İzmir'e gelişinde karşılayanlar


Tarih: 23/2/2009
4823 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri