Yazdır Arkadaşına gönder
Kalkınmada en iyi yöntem kooperatifleşme
Kalkınmada en iyi yöntem kooperatifleşme
Kuşadası Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KUŞAKK), "Kooperatif Mevzuatı ve Sürdürülebilir Kooperatifçilik" panelinde bürokrat, akademisyen ve sektör temsilcilerini buluşturdu. Kuşadası Sealight Otel'de düzenlenen panelde Ege’nin farklı il ve ilçelerinden çok sayıda kooperatif temsilcisini bir araya getiren panelde, üretime dayalı kalkınmada en iyi yöntemin kooperatifleşme olduğu dile getirildi.

Moderatörlüğünü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Tayfun Büke’nin yaptığı panelin sunumlarını; aynı üniversiteden Prof.Dr.Aylin Çiğdem Köne, Dr.Yağmur Kara, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Nazlı Gürgan, Köy- Koop. Merkez Birliği Başkanı Neptün Soyer, KUŞAKK Ortağı ve organik tarım işletmecisi Gürsel Tonbul gerçekleştirdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan KUŞAKK Başkanı Şerife Atınç, Atatürk’ün "Birleşmede kuvvet vardır" sözünü anımsatarak, "KUŞAKK’ı kurarken, Kuşadası’na özgü ürünlerden yola çıktık. Kuşaktan Kuşağa Yaratıcı El Sanatları projemizle Güney Ege Kalkınma Ajansı'ndan (GEKA) destek aldık, atölye açtık, eğitimler verdik. Kısa zamanda örnek kooperatifler arasına girdik. Son yıllarda sayıları üç kat artan kadın kooperatifleri, kadınların el emeklerini pazarlama aracı haline geldi" dedi.

Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Ferhat Dağ, KUŞAKK’ın kısa zamanda önemli başarı sağladığını belirterek, her ortamda örnek gösterdiklerini vurguladı. Kuşadası Kaymakamı Sadetti Yücel ise "Kelime yabancı olsa da kooperatifçilik içimizden doğan bir uygulama. Kırsal kesimde kooperatifleşmeyi, kentlerde şirketleşmeyi sağlayabilirsek, gelişmiş bir ülke oluruz. Bu ümidi hep koruyorum. İşbirliği yapmadan başarılı olamayız"diye konuştu.

Kooperatiflerin temel sıkıntılarının mevzuat, finansman ve sürdürülebilirlik olduğunu belirten Prof. Dr.Aylin Çiğdem Köne, kooperatifçiliğin yeterince tanınmamasını eleştirdi. "Bir girişimcilik modeli olarak dikkate alınmalı. Yöresel yatırımlarda kooperatiflerin görüşü alınmalı. Kooperatiflerde eğitime önem verilmeli" önerisinde bulundu.

Dr.Yağmur Kara, dünyada en büyük problemin gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunu vurguladığı konuşmasında "Sorunların çözümü için BM bünyesinde konan hedeflere ulaşmanın en önemli aracı kooperatifler. Hindistan’da 1972’de evsiz ve eğitimsiz kadınların kurduğu SEWA, kadın kooperatifçiliğinde başarılı bir örnek. Bugün 2 milyon ortağı ile altı sektörde faaliyet gösteriyor. Kadınları finanse eden bankası var. Kadınlar için eğitim çalışmaları yürütüyor" dedi.

Dr. Nazlı Gürgan ise konuşmasında, kooperatiflerin başarısında, yerel ürünler konusunda markalaşma ve ambalaj tasarımının önemine yönelik bilgi ve örnekleri anlattı.

KUŞAKK Ortağı ve organik tarım işletmecisi Gürsel Tonbul ise kadın eli, aklı ve emeğinin kadim üretim bilgilerini ön plana çıkardığını anımsattı. Tonbul, "Doğru yerde, zamanda, doğru iş, doğru insan ve çevre ilişkisi başarı getirir. Yeni üretim modelleri geliştirmek, sistem kurmak, bilgiyi kaydetmek, gelecek kuşaklara aktarmak, katma değeri yüksek üretim, kadın kooperatifleri için gelecek ışığı. Kadınlar kooperatifçilik için gerekli tüm niteliklere sahip" dedi.

Köy- Koop. Merkez Birliği Başkanı Neptün Soyer ise kooperatiflerin birer anonim şirket olduğunu belirterek, "Ama para herkesin parası. Kooperatifler küçük güçlerin bir araya geldiği büyük bir güç. Ama toplum olarak birbirimize güvenmeyi unuttuğumuz için yürütmesi zor bir oluşum. Köy-Koop, Tariş bu topraklarda kuruldu. Ege, kooperatifleşme hareketinin öncüsü. 1920’de kooperatif yasalaşmış. Atatürk’ten bize emanet. Köy Enstitüleri eliyle gelişmiş. Bugün ne köy enstitüleri ne de köy okulları kaldı. Ama dayanışma içinde olmalıyız. Seferihisar’da mevcut kooperatife alınmadık. Köy Koop’ta istenmedik. Sadece kadın olduğumuz için. Ama mücadele ettik, başardık" diye konuştu.

Kooperatifçiliğin daha fazla desteklenmesi, tarım kooperatiflerinde kadın etkinliğinin arttırılması gerektiği görüşünün dile getirildiği panelde kooperatiflerde ortakların daha etkin çalışıp, sermayeden çok emeğin etkinleştirilmesinin gerektiği vurgulandı.

KUŞAKK, Kuşadalı kadınların emeği

KUŞAKK Kuşadası Belediyesi’nin öncülüğünde, kadınların üretken bireyler olarak toplumsal yaşama katılmalarını ve el emeklerini değerlendirmek amacıyla, Kuşadası Belediye Meclisi’nin kararıyla 25 Aralık 2017 tarihinde kuruldu. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Şerife Atınç’ın üstlendiği kooperatif, Çalıkuşu Kültür Evi’nde çalışmalarına başladı. Ürettiği ürünleri pazarlama olanağı bulamayan kadınları bir araya getirmeyi, Kuşadası’na özgü el sanatlarını özgün turistik ve hediyelik eşyalara dönüştürmeyi, yöresel yemekleri geliştirmeyi amaçlayan KUŞAKK, üniversitelerle de ortak çalışmalar yürütüyor. DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Kuşadası’nın tarihi çatı kuşlarının desenleri hazırlatılarak, baskı kalıpları oluşturuldu. GEKA desteği ile faaliyet alanlarının genişletilmesi ve ürünlerin daha geniş kitlelere ulaştırılması hedefleniyor. Kooperatif şu anda Kuşadası Marinası’nın karşısında kendine ait atölyede 105 ortağı ile çalışmalarını sürdürüyor.


Tarih: 12/2/2020
873 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.