Yazdır Arkadaşına gönder
Kaçak helâ?
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiKaçak yapılaşmaya göz yuman belediyecileri eleştirdiğimi bilmeyenler, "Bizim caminin helâsını yıkacaklar, gazetede yazarsan belki bize dokunmazlar, çevrede başka helâ ve aptes alacak yer yok"
diye dert yandılar...
Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü tarihi Çorakkapı Camisi'ni onarırken helâ yapmayı atlamış... Daha sonra olmayan hayali helânın ihalesini Körler Derneği'ne vermiş.
Beyaz bastonlu kardeşler belediyeye danışmadan kafalarına göre kaçak helâ inşa edip, fiş kesmek üzere para kasasının başına gözleri açık bir kardeşi oturtmuşlar... Belediye haklı olarak "kaçak helâyı yıkarım" derken, vatandaş da "ihtiyaçlarımızı karşılamak için, iyi kötü bir helâya gereksinimiz var" diye diretiyor...
Görme özürlü kardeşlerin şehrin ortasında inşa ettikleri içinde sifonları dahi olmayan kaçak ucube helânın yapılmasına kim izin vermiş?
Kültür varlıklarımızın korunması ve yaşatılması konusunda Kent Gözlemcileri'nin hassasiyetini bilen bilir, ancak tarihi dokuya kondurulan kaçak yapının savunulacak hiçbir yanı yok.
Sizin anlayacağınız, tarihi caminin helâsı çok kritik bir konu haline geldi. Kaçak helâ yıkılırsa, "belediye caminin helâsını yıktı" yaygarası yapılacak... Yıkılmasa bu kötü örnek her gün karşımızda sırıtacak...
Elinde bunca kültür varlığı bulunan İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarihi caminin olmayan helâsının nasıl ihaleye çıkardığını açıklarsa bilgi sahibi oluruz...

***

Hükümet binasının cephesinde bulunan klimalar kalkacak mı?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Anafartalar Caddesi'nde çok ciddi bir çalışma başlattı. İlk etapta 72 işyerinin dış cephesi eski haline getirilecek. Kemeraltı Çarşısı'nın ve esnafın sonuçtan olumlu yönden etkileneceğinden şüphem yok.
Bina cephesindeki fazlalıkların kaldırılıp, mimari değerleri yeniden ortaya çıkarılması sevindirici bir gelişme. Fazlalıklar arasında, hani yolda yürürken başımıza su damlatan klima ünitelerinin kaldırılması da var. Bu önemli çalışmaya ait giderlerin yüzde 60'ı İzmir Valiliği, yüzde 40'ı mal sahipleri tarafından karşılanacak.

Tarihi cadde üzerinde bulunan iş yerlerinin cephelerinin açılması, klimaların kaldırılması için para veren İzmir Valiliği, kendi binasının pencerelerinde bulunan çirkin klima ünitelerini kaldıracak mı? Bunu hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz...

Tarih: 20/10/2007
14251 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.