Yazdır Arkadaşına gönder
Japon Güzelliği ve Ustalığı Konseri
Konuk Yazar
Konuk YazarSeçkin Çiğdem
İzmir


Geçtiğimiz yıl Türkiye’de “Japonya Yılı”ydı... 2010 yılı içinde Japonya ile, Japon kültürüyle ilgili pek çok etkinlik yapıldı. Türk halkınca her zaman sempatiyle karşılanan bu etkinlikler büyük ilgi gördu ve Türk halkını Japon halkına biraz daha yakınlaştırdı.

Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneği (JIKAD) ve Japon Kültür Ajansı, 2010 yılında başlatılan etkinlikleri bu yıl da sürdürüyor. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Japon Güzelliği ve Ustalığı Konseri” de bu etkinliklerden biriydi.

Konser Atsuko Suetomi'nin muhteşem Koto performansıyla başladı. Japon ezgileri, popüler şarkılarla ve en önemlisi Erol Gönüldaş’ın kanunuyla yaptıkları düet İzmirli sanatseverleri mest etti. Konser sonunda seyircilere seslenen Suetomi, Türkiye’de olmaktan duyduğu büyük mutluluğu akıcı Türkçe'siyle dile getirdi.

Koto sanatçısı Suetomi, Musashino Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Japon Kültürü ve Müziği bölümünde okumuş. İkuta klasik yöntemiyle Koto çalmayı öğrendikten sonra modern Koto müziği dünyasında büyük usta sayılan Tadao Sawai ve Kazue Sawai’nin öğrencisi olmuş. Uzun yıllar dünyanın birçok ülkesinde konserler veren Suetomi, Koto enstrümanını büyük bir beceriyle kullanarak haklı bir üne sahip olmuş.

Konserin ikinci bölümünde soprano Kaori Omiya, yöresel şarkıları eşsiz sesiyle seslendirerek güzel dakikalar yaşattı. Omiya'ya piyanosuyla Ali Aziz Dağdelen eşlik etti. Özellikle “Hana”, “Hama be uta” ile “Shu no inori” şarkıları dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

11 Mart felaketinde tsunaminin büyük yıkıma yol açtığı Sendai şehrinde şan ve piyano öğreten soprano sanatçısı Omiya, Tokyo Baptist İlahi Okulu'nda müzik üzerine yüksek lisans yapmış.

Halen Sendai şehrinde yaşayan Omiya gecenin sonunda bu felaketten sonra Izmir’e konsere gelip gelmemek konusunda kararsız kaldığını belirtti. “Ancak, Türk-Japon dostluğu adına geldim ve bu dostluğu burada bir kez daha hissettim. Sizlere ülkem adına bizlere gösterdiğiniz sevgi ve destek mesajları için sozsuz teşekkürler” diyen Omiya'nın sözleri salonu dolduranlarca dakikalarca alkışlandı.

Gecenin en güzel anlarından biri de Naomi Nagai’nin Japon Çay Seremonisi’ni Türk izleyenlerle paylaşmasıydı. Bu Japon ritüeline JTI firmasının Türkiye ayağında çalışan yetkililer de eşlik etti.

Konser, Türk ve konuk ülkeden gelen izleyenerden tam puan aldı. Bu konser 11 Mart Felaketi öncesinde düzenlenmesinden dolayı gelen sanatçılar için hem biraz buruk hem de ilgi ve destek mesajlarıyla bir o kadar mutluluk vericiydi.

“Japon Dostlarımızın Acısını Paylaşmak İçin” sloganıyla daha da anlamlı hale getirilen konserde, felakette yaşamını yitiren dost Japonya halkı için saygı duruşunda bulunulmasını beklerdim. Bir çok insan bu eksikliği hissetmemiş olabilir, ama Japonlar ya da Japonya’da yaşamış biz Türkler için bence çok önemliydi.

Felaketin zor durumda bıraktığı Japon felaketzedeler için düzenlenen maddi yardım kampanyası cılızdı, ölenler adına taziye defteri bu alanda düzenlenen eksikliği bir ölçüde kapatabildi.

Konserin sonunda etkinliğe katılan sanatçılara birer plaket verildi. Japonya'daki afetzedeler için TAKEV öğrencilerinin 1000 turna kuşu origamisi okul temsilcilerince soprano Omiya'ya armağan edildi.

Başta Japon Kültür Ajansı olmak üzere JİKAD'a ve Başkanı Arzu Yücel’e, etkinliği destekleyen JTI firmasına sonsuz teşekkürler. Umarız bu etkinlikler yıl boyu devam eder...

Tarih: 7/4/2011
13862 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.