Yazdır Arkadaşına gönder
İZTO Müzesi’ndeki seramikler bilimsel kitap oluyor
İZTO Müzesi’ndeki seramikler  bilimsel kitap oluyor
İzmir Ticaret Odası Ticaret Tarihi Müzesi’nde yer alan antik döneme ait 32 adet seramik eser, İtalya’daki Catania Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Massimo Frasca ve Dr.Alessandra Granata tarafından bilimsel yayın haline getirilecek. Kitabın İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olarak üç ayrı dilde hazırlanacağını açıklayan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener “Anadolu coğrafyasından çıkmış, geçmişimize ışık tutan bu eserlerin toplumla buluşacak olması bizim için ayrı bir önem taşıyor. Gönüllü olarak bu çalışmayı gerçekleştirecek olan İtalyan arkeologlara ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Seramik eserler bilimsel araştırma konusu

Arkaik dönem, geometrik dönem ve Hellenistik Roma döneminden günümüze ulaşan ve İzmir Ticaret Tarihi Müzesi’nde sergilenen seramik eser koleksiyonu, İtalyan Catania Üniversitesi tarafından bilimsel araştırma konusu oldu. Yaklaşık 30 yıldır, yılın belli dönemlerinde Aliağa’daki Kyme kazısında görev alan Catania Üniversitesi öğretim üyeleri Prof.Massimo Frasca ve Dr. Alessandra Granata, gönüllü olarak gerçekleştirecekleri çalışma ile Ticaret Tarihi Müzesi’ndeki seramik eserleri inceleyip, kitap haline getirecek.Kitapta, seramik eserlerin tarihi, ne için kullanıldığı, hangi coğrafik bölgelerde benzerlerinin bulunduğu, ticaretinin yapılıp yapılmadığı gibi detaylı bilgiler de yer alacak.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener kitabın hem bilimsel çalışma niteliğinde olacağını hem de tarihe ilgi duyanların merakla okuyabilecekleri sade bir dilde hazırlanacağını belirtti.

Catania Üniversitesinden arkeologların hazırlayacağı kitap İzmir Ticaret Tarihi Müzesi’nce basılmış dördüncü yayın olacak. Müze tarafından geçmiş yıllarda “İzmir Ticaret Tarihi Müzesi ve Antik Ege’de Ticaret”, “İzmir Ticaret Tarihi Müzesi Antik Dönem Sikke Koleksiyonu” ve “İzmir’den Smyrna’ya” adlı üç kitap daha basılmıştı.


Tarih: 13/8/2019
597 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri