Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir'in çeşmeleri
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiSayıları fazla olmayan eski İzmir çeşmelerine ne yazık ki sahip çıkamadık. Gördüğünüz fotoğraflar 3 yıl önce çekildi. Kemerli olanı adını sokağa vermiş 17. yüzyıldan kalma meşhur "Taslı Çeşme".

Türk sinemasının ünlü karakter oyuncusu Hüseyin Baradan bu sokakta doğmuş, tarihi çeşmeden 30 metre ilerdeki evlerine çocukluğunda az su taşımamıştı. Vefatından önce rahmetli Baradan'a çeşmenin fotoğrafını göstermiş, anıları olan Taslı Çeşme'ye yardım elini uzatmasını istemiştim.
Kendisinden sokağındaki değişiklikler karşısında ızdırap duyduğunu işitip, "Bu yüzden yıllardır eski mahalleme gidemiyorum" yanıtını almıştım.

Ünlü aktörün ölümünden sonra Akşam Ege'de, "Ege Koop'un sevilen Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Baradan anısına Ege Koop yönetimi bu çeşmeyi onaramaz mı?" diye bir yazı yazdım. Ancak kimseden ses seda çıkmadı. Taslı Çeşme'nin size son fotoğrafını gösteremiyorum, çünkü artık böyle bir çeşme yok.

Son yıllarda İzmirli iş adamlarının fabrikalarını kapatıp soluğu İstanbul'da aldığını görüyoruz.

Ticaretin başında bulunan büyüklerimiz işlerin iyi gitmediğini görünce unuttukları kentin 8500 yıllık muhteşem tarihini anımsayıp kente daha çok turist gelsin diye UNESCO'ya müracaat edip "Ne olur bizi de listenize alın" demeye başladılar.

İzmir'e gelecek turistlerin, tarihini apartman kültürüne feda etmiş Alsancak'ta yaya kaldırımları üzerinde açılan pastanelerde çukulatalı pasta yemeye gelmeyeceğini, onların daha çok hanlarımızı, hamamlarımızı, camilerimizi, mescit ve mezarlık ve çeşmelerimizi görmek isteyeceğini hepimiz biliyoruz. Turistlerin sokak, sokak gezerlerken gördükleri görüntüler karşısında "Kuzum, siz savaştan en son kaç tarihinde çıktınız?" sorusuna onlardan önce biz yanıt vermeliyiz.

Çok küçük bütçelerle kurtarılabilecek eski İzmir çeşmelerinin hazin durumları ne yazık ki vicdanları hiç sızlatmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ'ın övgüye değer örnek çalışmalarına diğer kamu sivil kuruluşlarda katılmalı… Kenti sevmek palavrayla olmuyor, Ne demişti Orhan Veli:

Neler yapmadık şu vatan için./ Kimimiz öldük/kimimiz nutuk söyledik.

Tarih: 15/2/2007
16464 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.