Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir'i tanıtmak
Orhan Beşikçi
Orhan BeşikçiBu gün köşemi fotoğraf sanatçısı Birol Üzmez'e bırakıyorum.

“Merhaba,
Ankara'dan gelen yeğenimi Kermeraltı Kızlarağası Hanı'na götürdüm. Handa gezinirken yeğenim İzmir hatırası olarak buzdolabı süsü almak istedi.

Kızlarağası Bedesteni'nde turisitik eşyalar satan dükkanları dolaşırken aşağıda göreceğiniz İzmir'i tanıtıcı biblolar dikkatimi çekti. Çok alıcı gözle baktığım ve hafızamdaki eski İzmir karpostallarını canlandırdığım halde satışa sunulan bu İzmir tasvirlerini hiç bir yere benzetemedim.

Kale olarak tasvir edilen biblo Çeşme Kalesi'ne benziyordu. Saat Kulesi, evet tamamdı, ama diğer görüntülerin İzmir'le bir alakası yoktu.

Satıcıya bu fotoğrafların İzmir'le alakası olmadığını söylediğimde şu cevabı aldım:

"Evet, biz de biliyoruz İzmir olmadığını, ama turistler satın alıyorlar."

Şimdi düşünün, bu bibloları hatıra olarak alan yabancı turistlere İzmir'i mi tanıtmış olacağız? İzmir'i tanıtmak için bütün kurum ve kuruluşlar seferber olurken bu biblolardaki garip İzmir tasvirleri de neyin nesidir?

Kızlarağası Hanı'nı dolaştığınızda vitrinlerde bu bibloları kendi gözlerinizle yakından görüp bir kıyaslama yapabilirsiniz. Saygılarımla...

Birol Üzmez”
Tarih: 18/7/2009
14003 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.