Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir’de heykellerin ustası Öktem'e anma
İzmir’de heykellerin ustası Öktem'e anmaİzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet döneminin en önemli heykeltıraşlarından Tankut Öktem'i, vefatının 10. yılında bir dizi etkinlikle anıyor.

Belkahve'deki Atatürk heykeli, Kültürpark'taki Nazım Hikmet heykeli, Güzelyalı'daki Denizciler Anıtı ile Kültürpark'taki Atatürk ve İnönü heykeli sanatçının İzmir’deki en bilinen eserleri arasında yer alıyor.

Heykel sanatını anlamak temalı panel

Taşı ve bronzu vefaya dönüştüren heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem için aramızdan ayrılışının 10. yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde (AASSM) birpanel düzenlenecek. “Ülkemizde Heykel Sanatını Anlamak” konulu panel, 6 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 14.00’da başlayacak.

Heykeltıraş ve mimar akademisyenlerin yer alacağı panelin ardından, sanat yaşantısı boyunca formların, ışığın, gölgenin arayışını sürdüren; efelerden ve ozanlardan Kuvayi Milliye Destanı’na kadar pek çok değeri heykelleriyle yaşatan Öktem’i anlatan bir belgesel gösterilecek.

Cumhuriyet'in en büyük heykel ustası

Üç yaşındayken balmumu ve çamurdan heykeller yapmaya başlayan, yedi yaşında resim ve heykelleriyle ‘harika çocuk’ seçilen, 1988'de düzenlenen Sanat Olimpiyatları için bronzdan yaptığı soyut eseriyle dünya heykeltıraşları arasında ilk 10’a giren Tankut Öktem; geride 1000'e yakın çamur, taş ve bronzdan yapılmış eser bıraktı.

2007 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren sanatçı, 67 yıllık yaşamında, aralarında Çanakkale anıtlarından Kara Harp Okulu Harbiyeli Anıtı'na, Kastamonu Şerife Bacı Anıtı'ndan Zonguldak Maden İşçileri Anıtı'na, Magosa Özgürlük Anıtı'ndan Amasya Tamimi Anıtı ve Uşak Özgürlük Anıtı'na kadar ülkemizdeki yüzlerce esere imza attı.

Tankut'un İzmir'deki eserleri ise Bornova Belkahve'deki Atatürk heykeli, Kültürpark'taki Nazım Hikmet heykeli, Güzelyalı'daki Denizciler Anıtı ve Resim Heykel Müzesi'ndeki Sevgi heykeli ile Kültürpark Lozan Kapısı'ndaki Atatürk ve İnönü heykeli.

Cumhuriyet’in büyük heykel ustası Öktem, Atatürk’ü statik kılan ve yalnızlaştıran heykel anlayışına başkaldırarak onu halkıyla birlikte yükselen bir lider olarak tanımladığı heykelleriyle biliniyor.

Tarih: 4/12/2017
5296 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri