Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir yenilenebilir enerjinin üretildiği merkeze dönebilir
İzmir yenilenebilir enerjinin üretildiği merkeze dönebilirİzmir Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen Enerji için Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşüm Projesi - BEST For Energy, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanarak kabul edildi. Proje İzmir’in yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretildiği bir merkeze dönüşmesine katkı sağlayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen, Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) ortaklığında gerçekleştirilecek proje, Rekabetçi Sektörler Programı'nın ikinci dönemi (IPA II) kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı. “BEST for Energy (Boosting Effective and Sustainable Transformation for Energy - Enerji için Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşüm)” başlıklı Proje ile yaklaşık 3 milyon Euro finansal kaynak kullanılacak.

Temiz enerji hedefleniyor

İzmir Kalkınma Ajansı’nca yürütülecek projede, İzmir’de temiz enerji sektöründe ekipman ve çevre teknolojileri üreten firmaların desteklenmesi, küresel rekabet güçlerinin artırılması, bu yolla sektörün dönüşümüne katkı sağlanması hedefleniyor.

2019 yılında başlaması öngörülen proje, 36 ay sürecek ve Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) ortaklığında yürütülecek. Proje kapsamında “Temiz Enerji Kümesi için Değer Zinciri ve Kümelenme Analizi”, “Gelişme Stratejisi ve Eylem Planı Hazırlanması”, “Küme Tanıtım ve Uluslararasılaştırma Çalışmaları” gerçekleştirilecek.

İzmir yenilenebilir enerjide bir merkez

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, “BEST For Energy Projesi” ile yenilenebilir enerji üretiminde ulusal bir üs haline gelen İzmir’in; bu alandaki ekipmanların, teknolojilerin üretildiği, profesyonel ve kaliteli hizmet sağlayıcılarının geliştiği bir merkeze dönüşeceğini söyledi. Yavuz, proje için yaklaşık 3 milyon Euro finansal kaynağın kullanılacağını belirtti.

Tarih: 8/8/2018
1030 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri