Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir Sefarad Kültür Festivali'ne ev sahipliği yapacak
İzmir Sefarad Kültür Festivali'ne ev sahipliği yapacak
Son dönemde festivalleriyle öne çıkan İzmir yeni bir festivale daha ev sahipliği yapacak. İzmir Sefarad Kültür Festivali 8-9 Aralık 2018 tarihlerinde Kemeraltı’nda düzenlenecek. Festival Konak Belediyesi, İzmir Musevi Cemaati Vakfı, TARKEM, Kentimiz İzmir Derneği ve İzmir Sefarad Kültür Mirası Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Etkinliklerin Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda gerçekleşeceği festivalle İzmir'deki kültürel mirasın en önemli unsurlarından biri olan Sefarad Kültürü’nün mutfağı, gelenekleri ve müziği anlatılacak.

Festival kapsamında söyleşiler, dinletiler, sinagog ziyaretleri ve Sefarad Mutfak atölyesi yapılacak.

Festival programında şu etkinlikler yer alacak:

8 Aralık 2018 Cumartesi

Saat 16.00’da Abacıoğlu Han’da “Türkiye’de Yahudi Olmak – Bir Deneyim Sözlüğü” kitabının yazarlarından Raşel Meseri ile Asuman Susam moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirilecek.

Saat 18.00’de Sinyora Sinagogu’nda yapılacak Hanuka Bayramı töreni izlenebilecek.

Saat 18.30’da Sinyora Sinagogu'nda Edith Levi Danon, Nesim Bencoya, Ceni Misafir, Rıdvan Bazman, Selim Franko'nun sunacağı Popüler Sefarad Müziği dinletisi izlenebilecek.

Saat 20.00’de Algazi Sinagogu’ndaki konserde ünlü besteci İshak Algazi anılacak. Algazi'nin bestelerini Burcu Göktürk, Çağlar Fidan, Mehmet Yalgın, Kaan Ulaş seslendirecek.

9 Aralık 2018 Pazar

Uzman rehberler eşliğinde Sinagoglar gezisi düzenlenecek. Gezi için saat 09.45’de Çankaya çok katlı otopark önünde buluşulacak.Gezi saat 10.00’da başlayacak. (Gezi için kontenjan dolmuş durumda)

Saat 12:00’de Sinyora Sinagogu’nda rehber, araştırmacı ve yazar Sara Pardo’nun Sefarad Gelenekleri söyleşisi var.

Saat 13.00’de ise Abacıoğlu Han’da Tarla Alaçatı İşletmecileri Vito ve Lara Abuaf’un eşliğinde Sefarad Mutfağı Atölyesi ve Tadım düzenlenecek.

Saat 18:00’de Sinyora Sinagogu’nda Opera Sanatçısı Linet Şaul, Piyanist Özlem Ebesek eşliğinde Sefarad Kantikaları’nı seslendirecek.


Tarih: 6/12/2018
1347 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.