Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir niçin önemli?
Konuk Yazar
Konuk YazarSancar Maruflu

Kim ne derse desin. İzmir, Atatürk Cumhuriyeti'nin başkentidir. Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı Atatürk olmadan önce en çok etkilemiş kenttir İzmir. Çanakkale Savaşları'ndan önce, genç bir Osmanlı zabitiyken Trablusgarp gemisine binmek için gelip kaldığı İzmir'in bir Osmanlı Türk kenti olması gerekirken, yabancıların yönetiminde olduğunu görmesi Atatürk'ü kahretmiştir. 1912 yılında emperyalizme olan ilk tepkisini İzmir'de dile getirmiştir.

"Gavur İzmir denilen bu kenti bir gün gelecek, Türk İzmir yapacağız. " demiştir. Atatürk, Milli Mücadeleye başlama kararını 15 Mayıs 1919 akşamı İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi haberini alır almaz. 3. 5 yıl süren Milli Mücadele günlerinde tek hedefi İzmir'e varmak ve İzmir'i Türk yapmak olmuştur. 9 Eylül 1922 sabahı bu hedefine vardığında yeni Türkiye'yi kurma kararını da ilk kez İzmir'de almıştır.

Hayata veda etmek üzere olan yaşlı ve hasta anneciğini İzmir'e getirtmiş ve İzmirliler'e emanet etmiştir. Zübeyde Ana, Karşıyaka'da gömülüdür. Yaşamının ilk ve tek evliliğini İzmir'de İzmirli bir genç hanım olan Latife Hanım'la yapmıştır. İlk nüfus cüzdanını İzmir'de çıkartmıştır. Kuracağı yeni cumhuriyetin hedeflerini belirlemek amacıyla dünya çapında bir olay olan; "1923 İzmir İktisat Kongresi"ni İzmir'de toplamıştır.

Avrupa'nın ilk fuarlarından biri olan İzmir Fuarı'nın başlangıcını ulusal bir anlayışla ilk kez İzmir'de bu kongrenin paralelinde gerçekleştirmiştir. Devrim yasalarının tamama yakınını İzmir'de planlamıştır. Yaşamının en önemli kararlarını İzmir'de almıştır. Cumhuriyeti ilan edeceği tarihi bile İzmir'de belirlemiş, yakın dostlarının kulağına ilk kez İzmir'de fısıldamıştır.

Türk kadınını ilk kez sahneye İzmir'de çıkartmıştır. "Cumhurbaşkanı, başbakan, her şey olabilirsiniz. Ama sanatçı olamazsınız" sözünü ilk kez İzmir'de söylemiştir. "Ben sporcunun akıllı, zeki ve çevik olanını severim" sözlerini ilk kez 1926 yılında KSK'ye yaptığı ziyarette İzmir Karşıyaka'da söylemiştir.

1934 yılında Ege manevralarından dönüşünde son kez geldiği İzmir'de Kültürpark'ı görmüş, çok beğenmiştir. Dr. Behçet Uz'a ve Vali Kazım Dirik Paşa'ya İzmir Fuarı'nın da bu alana taşındırılması fikrini de vermiştir.

Bütün bunları İzmir'in Atatürk'ün yarattığı bir kent olduğunu anlatmak için yazdım. 1922'den sonraki İzmir, Atatürk'ün İzmir'idir. İzmir ve İzmirlilik, Atatürk'ün aydınlanma değerleri anlamında önemlidir. İzmir'e Atatürk cumhuriyetçileri sahip çıkmalıdır.

İzmir'de Belediye Başkanlığı yapmak önemlidir. O makamlara bugüne kadar layık olmamış kişi ve kişiler asla oturtulmamıştır. İzmir'in Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları aydın ve çağdaş insanlardır. Eşleri de öyledir. İzmir'imizi kısır ve sonu gelmeyecek menfaatlara, en önemlisi siyasetin acımasız hükümlerine kurban etmemeliyiz. Oldu bittilere göz yummamalıyız.

İzmir'in Büyükşehir, Konak, Karşıyaka, Balçova, Bornova, Narlıdere, Güzelbahçe ve Çiğli belediye başkanları CHP'li belediye başkanlarıdır. Menemen, Selçuk, Çeşme, Bayındır, Ödemiş, Eski Foça, Yeni Foça ve diğerleri de öyledir. Neden bilmem? CHP'nin bu çalışkan ve başarılı belediye başkanlarına gereken desteği ve önemi vermediklerini hep görüyorum.

Maalesef CHP İzmir teşkilatı, sonu gelmeyen iç çekişmeleri nedeniyle ve hiç bitmeyen olağan ya da olağanüstü kongreleriyle meşgul olmaktan çalışkan ve başarılı belediye başkanlarıyla ilgilenecek zamanı bulamamaktadır. Halkın aydın ve entellüektüel kesimi tarafından izlenen ve takdir edilen CHP'li belediye başkanları, CHP teşkilatlarının yaptıkları hizmetleri halka anlatmada, yanlarında olmadıklarını söylüyorlar. Bu çok doğrudur.

Tekrar ediyorum; İzmir Atatürk'ün kurduğu parti olan CHP için önemli bir kaledir. Asla kaybedilmemelidir. İzmir Atatürk cumhuriyetçilerinin asla vazgeçemeyecekleri bir Atatürk şehridir. Biz İzmir'in belediye başkanlarını da, eşlerini de hep Atatürk'e layık ve aydın kişilerden seçtik. Bundan sonrasının da öyle olmasını istiyoruz. Unutmayalım. Atatürk İzmir'dir. İzmir Atatürk'tür.
Sevgi ve saygılar sunarım.

Tarih: 21/1/2008
14590 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.