Yazdır Arkadaşına gönder
İzmir Enternasyonal Fuarı ve resmi içeceği
Konuk Yazar
Konuk YazarSeçkin Çiğdem

Bu yıl 8-18 Eylül tarihleri arasında 80. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı 50'ye yakın ülkeyi, bine yakın firmayı ve 2 milyona yakın ziyaretçiyi konuk etti.

Yıllar içinde, fuar zamanı bir çok kişi üzüm şırası standını arar olurmuş. Neden böyle olduğunu merak ediyorum ve Tariş tarafından sadece fuar için üretilip ziyaretçilere ikram edilen içeceği araştırıyorum; üzüm şırasını…

Peki, bu kadar çok tüketilen bu içeceğin sırrı neydi? İnsanlar bu içeceği ne için bu kadar çok seviyorlardı?

Yazımın başında da değindiğim gibi üzüm şırası sadece fuar zamanı üretiliyor ve günlük olarak temin ediliyor. Tamamıyla üzümden üretilen ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmayan bu içeceği (buzdolabında saklamak kaydıyla) 24 saatte tüketmemiz gerekiyor.

Firma yetkilileri fuarın açık olduğu on gün boyunca ortalama 200 bin kişinin üzüm şırasını tattığını ve fuar dışında satışının olmadığını dile getiriyor.

Tariş’in standını gözlemliyorum… Katılımcılar genelde eski zamanlardan, fuarın güzelliklerinden ve yaşadıkları güzel hikayeleri paylaşıyor:

“Bizim zamanımızda fuarda üzüm şırası beyaz kristal bardaklarda verilirdi…”

Stand görevlilerinin sürekli duyduğu bu söz aslında üzüm şırasının fuar ile neden bu kadar benimsendiği ve sevildiğini bizlere anlatıyor. Standında bir bardak şıra alan ziyaretçiler çocuklarına ve torunlarına gülümseyerek o günleri anlatıyor, içiyor ve içiriyorlar…

Bugünün çocuklarının da tattıkları üzüm şırasını uzun yıllar anlatacaklarını düşünüyorum…

Gelecek yıl İzmir Enternasyonal Fuarı’na yolunuz düşerse mutlaka Tariş standına gidin ve “üzüm şırası”nı deneyin.

Üzüm şırası hakkında biraz da ansiklopedik bilgi vereyim:

Mayalanmış taze üzüm suyu olan olgunlaşmış üzümden değişik usullerle elde edilen üzüm şırası çeşitli elementleri barındırması bakımından çok önemli bir besin maddesidir. Yüzde 60-80 verimle elde edilen taze üzüm şırasında ortalama yüzde 70 - 80 su, yüzde 12 - 25 şeker, yüzde 0,12 - 0,15 pektinler, yüzde 0,02 - 0,04 tanen, yüzde 0,9 - 1,5 organik asitler (tartarik, elma asidi), yüzde 0,12 - 0,5 azotlu maddeler, yüzde 0,3 - 0,5 kül, enzimler ve B1 vitamini bulunuyor.

Tarih: 30/9/2011
14655 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.