Yazdır Arkadaşına gönder
İşte demokrasi, işte hoşgörü
Konuk Yazar
Konuk Yazarİzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü

"İnciraltı'nın geleceğini birlikte kuruyoruz" sloganıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen dört günlük arama konferansı sona erdi. İnciraltı ve Bahçelerarası'ndaki arazi sahiplerinin beklentilerini değerlendirmek ve sade vatandaşların da görüşlerine başvurmak amacıyla yapılan seri toplantılarda demokrasi kültürünün en güzel örnekleri sergilendi. Yarım asırdır yaşadıkları sorunun çözümünde ilk kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde dikkate alındıklarını ve kendilerine söz hakkı verildiğini belirten mal sahipleri, tüm oturumlarda Başkan Kocaoğlu'na teşekkürlerini ileterek, sevgi gösterisinde bulundular.

İnciraltı Forumu için toplam 184 kişi konuşma yapmak üzere başvuruda bulundu. Yapılan tüm başvurular değerlendirilirken, 84 kişi verilen konuşma hakkını kullandı. Dört günlük forum süresince İzmir'in her kesiminden, her yaştan ve her görüşten insan kürsüye çıkarak düşüncelerini ifade etme şansı buldu. Mal sahipleri, mahalle muhtarları, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meslek örgütlerinden temsilciler dört gün boyunca ve toplam 12 saat süren oturumlarda görüşlerini belirttiler.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'ndeki oturumlarda konuşma yapan isimler arasında, mülk sahiplerinin yanısıra Doç. Dr. Türkan Başyiğit (Balçova Demokratik Kitle Örgütleri Platformu), Ekrem Demirtaş (İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı), Tamer Başbuğ (Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı), Ertuğrul Barka (Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı), Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş (Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı), Mehmet Avşar (Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı), Metin Öney (Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu), Erhan İçöz (Ege Çevre ve Kültür Platformu), Tolga Çilingir (Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı), Şadi Katırcıoğlu (Ticaret Borsası Meclis Üyesi / Ticaret Borsası eski Başkanı), Sedat Köse (İzmir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı) ve Mustafa Türkmenoğlu (Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı) gibi isimler de yer aldı.

İnciraltı Forumu'nun kapanış oturumu 12 Kasım Pazar günü yapıldı. Toplam 23 kişinin görüş belirttiği bu oturumda ağırlıklı olarak mal sahiplerine söz verildi. Konuşmacılardan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu bölgenin dünya ölçeğinde konumlandırılabilecek bir turizm alanı haline getirilebileceğini söyledi. Bölgedeki mahalle muhtarları ve mal sahiplerinin yeşil dokunun korunması suretiyle bölgenin yüksek yapılaşmaya olanak veren konut bölgesi ilan edilmesi ya da turizm bölgesi olarak düzenlenmesine olanak veren bir planlama yapılması yönündeki taleplerini dile getiren konuşmalarının ardından Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu son konuşmaları yaptılar.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun uyguladığı "ortak akıl" yönteminin sorunun çözümünü kolaylaştıracağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise ilk günden son güne kadar toplantının çok iyi bir uyum ve hoşgörü içinde geçtiğini belirterek, demokratik tavrı nedeniyle İzmir'e ve İzmirlilere teşekkür etti. Kocaoğlu, "İzmir demokrasinin beşiği, aydın insanların, güleryüzlü insanların, hayatı seven insanların kenti. Dört günlük arama konferansı süresince gösterdiğiniz çağdaş tavır nedeniyle hepinize sonsuz teşekkürler ediyorum" dedi.

Bölgeyle ilgili görüşlerini de dile getiren Başkan Kocaoğlu, "Biz bu bölgenin tamamının planlanması gerektiğine inanıyoruz ve bundan taviz vermeyeceğiz. Bizim hedefimiz tuttuğumuz işi başarmak, sonuca götürmektir. Bir işe karar verdiysek olması için elimizden gelen her türlü şeyi yaparız" diyerek, İnciraltı sorununun en kısa sürede çözüleceğini müjdeledi.

Yaptığı kapanış konuşmasıyla dört günlük forumu kapatan Başkan Aziz Kocaoğlu, toplantının ardından özellikle Bahçelerarası ve İnciraltı sakinlerinin yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı.

Tarih: 13/11/2006
13841 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.