Yazdır Arkadaşına gönder
İnciraltı'nın geleceği forumda tartışılıyor - 1
Konuk Yazar
Konuk Yazarİzmir Büyükşehir Belediyesi
Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü


İnciraltı'nın geleceği konusunda farklı görüşleri ortak platformda buluşturmak ve her kesimin fikrini almak için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen İnciraltı Forumu başladı. Forumun 9 Kasım 2006 Perşembe günü yapılan ilk oturumunda görüş bildirmek üzere adını yazdıran 35 kişiden 24'ü söz alarak kürsüye çıktı.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde dört gün sürecek forum, sivil toplum örgütlerini, üniversiteleri, ilgili ilçe belediyeleri, Tarım ve Köyişleri, Çevre ve Orman, Kültür ve Turizm ile Bayındırlık Bakanlığı temsilcileri ve İnciraltı mahalle muhtarlarını ve arazi sahiplerini buluşturuyor.

En önemli iki bölgeden biri

İnciraltı Forumu'nun ilk gününde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İnciraltı bölgesi bugüne kadar tarımdan turizme, konuta kadar farklı uygulama kararları olan ama bir türlü çözüm bulunamayan İzmir'in en önemli iki bölgesinden biri. Farklı görüşler hep dile getirildi bugüne kadar. İnciraltı'nda arazisi olanların çoğu, alanda tarım yapılamadığını, borlanma ve toprak kirlenmesi olduğunu dile getiriyorlar. Arazi sahiplerini mağdur etmeyecek, yeşili koruyacak, kentin gelişmesinde rol alacak üst planlamanın çerçevesini kaba taslak çizmeyi hedefliyoruz. İnciraltı'na çözüm bulmak için arama konferasını uygun gördük" dedi.

İnciraltı Forumu'nda dile getirilen görüşlerin kaydedilerek kitaplaştırılacağını belirten Başkan Kocaoğlu, "Bir pencere aralandı. İyi niyetimizle, akıl ve bilimle bu sorunu çözmek istiyoruz. Kentin en önemli planlama sorununun yüz akıyla aşılmasını umuyorum" dedi.

Oturum başkanlığını Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya Koç'un yaptığı forumda konuşan İnciraltı ve Bahçelerarası toprak sahipleri, arazilerinin artık kullanılamaz hale geldiğini ve bölgede kendilerini mağdur etmeyecek bir planlama yapılması gerektiğini vurguladılar.

Konut ve turizm amaçlı imar isteği

Bölgede arazisi bulunan vatandaşlar, İnciraltı'nın konut ve turizm amaçlı imara açılmasını talep ettiler. Arazi sahiplerinden Dilek Olcay, forumun yararına dikkat çekerek, "Hiçbir belediye başkanı bugüne kadar bizi dinlemedi ve bugünlere geldik. Yeşili yok, suyu yok. Buraya konut ? turizm amaçlı proje yapılsın ve mağduriyet giderilsin" dedi. Berna Karakurt da, çözüm bulunması gerektiğini ama bugüne kadar diğer bölgelere çözüm bulmak için böyle bir forum düzenlenmediğini söyledi.

Dr. Ziyaeddin Bilgin de, İnciraltı'nın sahipleri tarafından korunmuş bir bölge olduğunu söyleyerek, bölgedeki arazilerin borlaşma nedeniyle tarım için kullanılamayacak durumda olduğunu söyledi. Dr. Bilgin, "Orada 1.50 ? 1.25 emsal yapılaşma doğru olacaktır. Yeşil alan da zaten 1. ve 2. derecede SİT alanında kalacaktır" dedi.

Neler söylediler?

Doç. Dr. Türkan Başyiğit (Balçova Demokratik Kitle Örgütleri Platformu): İnciraltı ve Bahçelerarası rantiyecilere bırakılmadan, gelecek vizyonu oluşturan bir plan yapılabilir. Mağdurlar ortada; tapu var ama plan yok. Sadece planların yapılmasını istiyorlar ve belirsizlikten sıkıldılar. Buradaki insanlar mağdur edilmeden özgün bir proje yapılmalı. Yeterli uzman var, en büyük şansımız bizi dinleyen yöneticilerimizin olması.

Hamit İhsan Tanes (Onur Mahallesi Muhtarı): Burada yaşayan insanlar sırtlarını İnciraltı'na dönüp bakınca, Narlıdere'yi ve tapu almaya hak kazanan gecekonduları gördüler ve arazilerini korudular. Sorunun en kısa sürede çözülmesini bekliyoruz.

Arif Yakar (Bahçelerarası Mahallesi Muhtarı): Tarım bitmiş durumdadır. İnciraltı artık akciğer değildir, öd ciğer olmuştur. Şehirliyi üzecek bir plan istemiyoruz, haklarımızın bize verileceği şekilde bir plan istiyoruz. Bizim görüşümüze sıcak, vicdanımızla baş başa, aklı selim bir plan istiyoruz.

Ekrem Demirtaş (İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı): İnciraltı alternatif EXPO alanlarından birisi. İnciraltı kent merkezine yakınlığı, her türlü ulaşım olanağına sahip olabilmesi, doğal cazibesi, kıyıya yakınlığı ile ideal bir EXPO alanıdır. İnciraltı EXPO sonrası Yine turizm, kültür, eğlence ve rekreaktif amaçlı cazibe merkezli olarak kullanılabilir. Mülk sahiplerinin mülkiyet haklarının gözetilmesi, mağdur edilmemesi için de projeler geliştirilmesi gerekir. İnciraltı'na ayrı bir vapur iskelesi yapılması da gerekiyor. İnciraltı ile Çiğli arasında köprü ya da tüp geçitle bağlantı kurulması da lazım.

Tamer Başbuğ (Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı): Burada herhangi bir girişime karşı değiliz. Planlama yapılması gerekiyor, planlamada geç kalındığı için zaten şu anda sorunlar yaşanıyor. Bu tartışma kentin tüm süreçlerinde yapılmalıydı. Belediyeye bu süreçte yardımcı olmamız gerekiyor.

Ertuğrul Barka (Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı): Mülk sahiplerinin mağduriyetini giderecek, ekonomik getiri de sağlayacak şekilde, doğasına uygun, kültürel ? sportif etkinliklerle dolu planlama yapılabilir. Ziraat fakülteleri ve bilim var bu ülkede. İsrail çölde tarım yapıyor, Libya Akdeniz'i çöl kıyısına kadar zeytin ağaçları ile donatıyor. Nasıl tarım yapılamaz?

Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş (Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şube Başkanı): Varolan SİT dereceleri dikkate alınarak, bütüncül anlamda bir koruma amaçlı plan yapılabilir.

Mehmet Avşar (Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı): Planlama yapılmadan önce yer bilimleri ile ilgili planlaması yapılmalı. Jeolojik olarak önemli bir bölge orası, İzmir fayı geçiyor. Can maldan önemlidir. Planlamacıların bu konuya dikkat edeceğini umuyorum.

Metin Öney (Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu): Sayın Başkan inanıyorum ki, 8 ayda imar planını hazırlatır bu alanın. Sonra da bu sorunu çözer. Alanda hukuki anlamında bir sorun yok, sadece çözmeme sorunu var. Mülk sahiplerinin hakları ödenerek kısa sürede bir planlama yapabileceğinize inanıyorum.

Erhan İçöz (Ege Çevre ve Kültür Platformu): Planlama olmazsa kentin gelişimi geleceğe projekte edilemez. O alanda fay var. Bundan dolayı ya sadece 1 ? 2 katlı yapılar olmalı ya da 30 ?40 katlı plazalar. Orası alüvyon bir zemin olduğundan bunların dışındaki yapılar tehlikeli olacaktır. Deprem kaçınılmazdır ve buna göre davranmamız gerekmektedir. Kaçak jeotermal kuyularından dolayı toprakta borlaşma oluyor o alanda. Hiçbir sorun çaresiz değil. Çölde tarım yapılıyor artık. Büyük düşünmeyi öğrenmezsek büyüyemeyiz. Çocuklarınızdan bahsediyorum, deprem bölgesi burası.

Güven Karabelli (İşçi Partisi Balçova İlçe Teşkilatı): Plan uzlaşmadır, dayatma olmamalıdır. Burası tarım arazisi, ama tarım yapmak istemiyoruz derseniz emsal olacak şekilde Büyükşehir Belediyesi'ne terkedilmeli, belediye de aslına uygun devam etmelidir. Balçova Barajı, İnciraltı ve Bahçelerarası sulansın diye yapılmıştı.

Tolga Çilingir (Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı): Bir plan olmak zorunda. Koruma amaçlı bir plan olmak zorunda bu. Bu toplantılar ilk etap çalışmaları. 4 günün sonunda hemen bir plan yapılmayacak. Sabır lazım ama bir plan hazırlanacaktır. Keşke tüm İzmir'i bu şekilde planlayabilseydik. Önemli bir başlangıçtır bu.

Tarih: 10/11/2006
12632 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri