Yazdır Arkadaşına gönder
İlhan Pınar Bir Dünya İzmir
İlhan PınarKent-Yaşam yazı ailesine 7 Aralık 2010 günü katılan araştırmacı, yazar, çevirmen, yayıncı İlhan Pınar, 28 Haziran 1958’de İzmir’de doğdu; İsmetpaşa İlkokulu, Hürriyet Erkek Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1980 yılında tedavi amacıyla Berlin’e gitti. Burada bir süre makine teknisyeni olarak çalıştı ve çevirmenlik yaptı. Yanı sıra 90’lı yılların hemen başında yayınlamaya başladığı araştırmaların arşivini oluşturmaya başladı. Türkiye’ye döndükten sonra Özellikle seyyahlar, seyahatnameler ve 16. Yüzyıl’dan itibaren Türklerle ilgili Avrupa’da yayınlanmış kitaplar üzerine araştırmalar yapmaya; İzmir ile ilgili Avrupa’da yayınlanmış seyahatname, monografi, seyahat rehberi, araştırma, inceleme, harita, gravür, illüstrasyon toplamaya başladı. Bu konularla ilgili zengin bir kitap, harita ve görsel arşiv oluşturdu.

1980’li yılları araştırmayla geçiren Pınar, 1990’lı yıllarda bu araştırmaların sonuçlarını yayınlamaya başlamıştır; Bugüne kadar beşi İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı dizisinden olmak üzere 22 kitabı yayınlanmıştır. Konstantıniyye Haberleri, Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih ve Kebikeç gibi süreli yayınlarda çok sayıda yayınlanmış yazısı bulunmaktadır.

Kilizman Yayıncılık ve Reklamcılık adlı şirketin sahibidir.

- 5 kitaptan oluşan ve 17. Yüzyıl’dan 20. Yüzyıl’a kadar uzanan “Gezginlerin Gözüyle İzmir” serisi, Akademi Kitabevi, İzmir

- İsveçli bir kadın yazarın Prenses Mirza Rıza Han Arfa adıyla 1920’li yıllarda yayınladığı ve 8 kadın özelinde İstanbul’u anlattığı “Minareler Şehrinin Kadınları” adlı kitabın çevirisi, Selis Yayınları, İstanbul

- Tanzimat Dönemi sadrazamlarından Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa’nın üvey oğlu Kıbrıslızade Binbaşı Osman Bey’in 1830-80 tarihlerini kapsayan ve 1881 yılında yayınlanan hatıratının çevirisi (115 yıl sonra ilk defa Türkçe’ye çevrilmiştir), Akademi Kitabevi, İzmir

- Manisa, Edirne, Kütahya, Ankara, İstanbul, Antalya, Trabzon, Diyarbakır, Konya ve İzmir’den oluşan “19. Yüzyıl Anadolu Şehirleri” derlemesi, Akademi Kitabevi, İzmir

- Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Müze Şehir: Diyarbakır” adlı kitaba “Gezginlerin Gözüyle Diyarbakır” adlı bölümle katkıda bulunmuştur.

- Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun İzmir Başkonsolosu Karl von Scherzer’in yayınladığı İzmir’in şimdilik bilinen ilk monografisi “İzmir 1873”ün çevirisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2001, İzmir.

- “Efsanelerdeki İzmir”; 19. Yüzyıl’daki Eski İzmir antik kalıntıları üzerine araştırma ve inceleme metinleri. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2002, İzmir.

- “Hacılar, Seyyahlar, Misyonerler ve İzmir”, Yabancıların Gözüyle Osmanlı Dönemi’nde İzmir: 1608-1918. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2001, İzmir.

- “İzmir’in Tarihi Su Yolları” (Türkçe-Almanca), İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2011, İzmir.

- “İzmir Yazıları”, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2012, İzmir.

- Selim Özdoğan’ın “Die Tochter des Schmiedes” adlı kitabını “Demircinin Kızı” adıyla Türkçeleştirmiştir. İstikbal Yayınevi, 2007, İstanbul.

- 2009 yılında kurduğu Kilizman Yayıncılık bünyesinde 2010 yılı içinde Seferihisar Belediyesi’ne “Seyyahların İzinde Seferihisar” adlı dört kitapçıktan oluşan üç dilde (Türkçe, Almanca ve İngilizce) bir kitapçık dizisi hazırlamış ve yayınlamıştır.

- Heyamola Yayınları’nın İzmir’de yürüttüğü ve Mart 2011’de yayınlanan ve 41 kitaptan oluşan “İzmirim” projesinde “Saklı Mazi: Kireçlikaya-Dibekbaşı” kitabıyla yer almıştır.

- 2012 yılında kendi araştırmalarını yayınlamak üzere “Kilizman Yayınevi”ni kurmuş ve bu yayınevinin ilk kitabı olarak, “Kilizman’dan Kızılbahçe’ye Tarih İçinde Güzelbahçe” adlı kitabı yayınlamıştır. Mart 2012.

- 1,5 yıl boyunca TRT Radyo-1’de “Gezginlerin İzinde Ege” adlı programı hazırlamıştır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri