Yazdır Arkadaşına gönder
İGC'de Sertel'le yeni dönem
Hüseyin Erciyas
Hüseyin Erciyasİzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) 1946 yılında kuruldu. 63 yıllık geçmişe sahip İGC'de 1984 - 1998 yılları arasında; 14 yıl süreyle bu görevi yürüten İsmail Sivri en uzun süre başkanlık yapan kişi oldu.

Merhum İsmail Sivri'yi 1998 yılında bu göreve seçilen ve 11 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Erol Akıncılar izledi. 26 Mayıs 2009 günü yapılan genel kurula "değişimin gerekliliği" vurgusuyla gidildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen olağan genel kurulda, bir dönem daha görevde kalmak istediğini dile getiren Erol Akıncılar ile geçen dönemki başkan yardımcısı Atilla Sertel'in listeleri yarıştı.

659 üyesi olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin genel kurulunda yapılan seçimlerde 495 üye oy kullandı. Zarflardan çift pusula çıkınca iki oy geçersiz sayıldı. 493 geçerli oy pusulası seçim sonucunu belirledi.

Genel kurul yönetim değişikliği getirdi. Seçimi Atilla Sertel'in listesi firesiz kazandı, bir başka deyişle "tulum" çıkardı.

İGC'nin yeni Yönetim Kurulu, Atilla Sertel'in başkanlığında, Ali Ekber Yıldırım, Aylin Suphandağlı, Nesrin Coşkun, Adnan Kaya, Misket Dikmen, Medat Şenay, Ahmet Ahmetoğlu, Ali Rıza Karasu, Cemal Sevgi ve Sedat Yılmaz'dan oluştu.

Erol Akıncılar'ın listesinde yer alan kimi isimlerin "Onu çiz, beni yaz" çabaları sonuç getirmedi, "listeyi delip" yönetime girebilme umutları suya düştü.

Çalık Grubu ve bünyesindeki Yeni Asır Gazetesi, sanırım tarihinde ilk kez İzmir Gazeteciler Cemiyeti yönetiminde temsil olanağı bulamadı.

Seçimlerde en çok oyu Atilla Sertel'in listesinde yer alan Dünya Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım (308) aldı. Onu sırasıyla Aylin Suphandağlı (305), Atilla Sertel (303), Nesrin Coşkun (301), Adnan Kaya (291), Misket Dikmen (290), Medat Şenay (290), Ahmet Ahmetoğlu (288), Ali Rıza Karasu (287), Cemal Sevgi (283) ve Sedat Yılmaz (282) izledi.

Erol Akıncılar'ın listesinde en çok oyu Bülent Katarcı (205) aldı. Abdi Karagözoğlu (203), Sefa Acar (202), Mustafa Yüksel (200), Erol Akıncılar (193), Banu Şen Kelleci (193), Ramazan Ercan (192), Fazlı Oğuzhan (190), Dilek Gappi (189), Ergun Ulcay (179), Nevzat Dönmez (165) Katarcı'yı izleyen adaylar oldu.

İGC'nin yeni yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan Zaman Gazetesi muhabiri Ali Rıza Karasu, listesinde adı en çok çizilen, buna karşılık, karşı listede ise adı en çok yazılan kişi oldu.

Yeni Asır Gazetesi'nden Nevzat Dönmez ile Yeni TV'den Ergun Ulcay, Gözlem Gazetesi'nden Dilek Gappi, listelerinde adları en çok çizilen adaylar olarak kayda geçti.

Sertel'in listesinde en az oyu alan Sedat Yılmaz, Akıncılar'ın listesinde en çok oyu alan Bülent Katarcı'dan 77 fazla oy aldı.

Atilla Sertel'in listesinin yer aldığı 186, Erol Akıncıların listesinin yer aldığı 107 oy pusulası seçimi "çizik almadan" atlattı. Sertel'in listesine ilişkin 107, buna karşılık Akıncılar'ın listesine ilişkin 95 oy pusulasında "çiz - yaz" yapıldığı anlaşıldı.

Seçim sonucunda Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi'nin aynı zamanda İGC üyesi üyeleri etkin rol oynadı. EMD örgütlülüğü ve dinamizmi, deneyimle buluşarak Atilla Sertel'e bir anlamda "zafer" kazandırdı.

Sonuçta, EMD İzmir Şubesi'nin dört üyesi; Ali Ekber Yıldırım, Adnan Kaya, Ali Rıza Karasu ve Cemal Sevgi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin yeni yönetim kurulunda yer aldı.

Önceki yönetim döneminde, disiplin kurulunca üyelikten çıkarılan Çağlayan Süeli'nin oy birliğiyle yeniden Cemiyet üyeliğe kabul edilmesi, genel kurulun önemli kazanımlarından biriydi.

26 Mayıs 2009 gününün İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde bir dönüm noktası, tarihi bir dönemeç olduğuna inanıyorum. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz...

Tarih: 27/5/2009
11467 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.