Yazdır Arkadaşına gönder
İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere taksici genelgesi
İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere taksici genelgesiİçişleri Bakanlığı, kısa mesafede yolcu almayan, taksimetre açmayan, fazla ücret almak için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili artan yakınmalar üzerine harekete geçti. 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede, yolcu almaktan kaçınan ve yolcudan yüksek ücret talep eden taksiciler hakkında adli ve idari işlem yapılması ve bu yönde “genel emir” çıkarılması talimatı verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 İl valiliğine gönderilen genelgede, ticari taksilerde seyahat eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını sağlamak ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için gerekli tedbirlerin alınması istendi.
Özellikle son dönemde vatandaşlardan gelen, bazı ticari taksi şoförleriyle ilgili yakınmalar şöyle sıralandı:

- Kısa ve çok uzun mesafe ya da olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu alınmaması,
- Ödeme konusunda (bozuk para) sorun çıkarılması,
- Yabancı turistler başta olmak üzere farklı şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek ücret talep edilmesi,
- Pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan kaçınılması,
- Araçların bakımsız ve/veya kirli olması
- Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlenmesi,
- Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanması,
- Uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuların rahatsız edilmesi,
- Araç içerisinde sigara içilmesi,
- Alkollüyken araç kullanılması,
- Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulması.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gelen şikayetler üzerine, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun dokuzuncu maddesinde yer alan hükümlere dayanılarak valiliklere "genel emir" çıkarma talimatı verildiği dile getirildi. Valiliklerce çıkarılacak "genel emirde", vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar sıralandı. Kurallara uymayan şoförlerin belirlenmesi durumunda, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacağı ve gerekli idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Tarih: 12/10/2018
871 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri