Yazdır Arkadaşına gönder
“Her şeye rağmen etik” projesi sürecek
“Her şeye rağmen etik” projesi sürecek“Her şeye rağmen etik” projesinin bir yılı İzmir Tabip Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Proje sorumlusu Doç. Dr. Çağatay Üstün, özellikle son 20 yılda tüm dünyada yaşanan etik ve ahlaki yozlaşmalara dikkati çekerek, bu konuda yaşanan ikilemin halen artan bir oranda sürdüğünü ve artık toplumlarda etik bir farkındalık ve bilinç oluşturma zamanı geldiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Üstün, projedeki temel amacın etiğin ilkesel, ahlakın davranışsal sistemini topluma aktarmak, bu anlamdaki bilinmezliği zihinlerden ve gönüllerden kaldırmak olduğunu belirtti. İnsana, tüm canlılara ve yaşama odaklı bir etik projeyi yaşama geçirmeye çalıştıklarını anlatan Doç. Dr. Çağatay Üstün, “ Özensiz ve itici davranışlar sergilemek, insanları kırmak, etik ikilemler oluşturmak, doğadaki canlılara zarar vermek hiçbir zaman insan vicdanı ve düşüncesiyle bağdaşan şeyler değildir” dedi.

Toplumlardaki etik açmazların oluşmasında politikanın önemli etkisi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çağatay Üstün, “Etik açmazlardan ders almak yerine yenilerini oluşturmak bir çözüm değildir” diye konuştu. “Her şeye rağmen etik” projesinin 2012 yılı boyunca süreceğini belirten Doç. Dr. Üstün, davet edildiği yerlerde konferanslar vermeyi sürdüreceklerini, ikinci kez aynı yere çağırıldıklarında ise etik açıdan farklı kavramları ele alacak söyleşiler gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Tarih: 27/12/2011
628 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri