Yazdır Arkadaşına gönder
Her parlayanı altın sanma
Orhan Beşikçi
Orhan Beşikçi* Asansörleri arızalanınca rıhtları (basamak yüksekliği) bozuk merdivenlerini oflaya puflaya çıktığım Konak Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi, Müjdat Gezen Tiyatrosu'na verildi. Merkezin girişine, pavyon görüntüsünde kırmızı halı döşendi, şıkır, şıkır avize asıldı.

Kurs ücreti yıllık 5000 TL. 1500 TL peşin, gerisine senet vermeniz gerekiyor. Ders veren hocaların arasında Türk tiyatrosuna büyük hizmetler veren Prof. Özdemir Nutku da var... Hoca, üniversiteden sonra burada amatörlere paralı kurs verecek...

* Müjdat Gezen Tiyatrosu için başka uygun bir yer bulunamaz mıydı? Kültür merkezinin müdavimleri şimdi kapı önünde...

*Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ders veren bir hocamıza, “Fakülteye iğnenin deliğinden geçirerek aldığınız öğrencilerinize göstermediğiniz ilgiyi, kursiyerlere gösteriyor, altı ay sonra piyasaya sanatçı olarak salıyorsunuz, yaptığınız doğru mu?" diye sormuştum... “Haklısın, bizim de hatamız var" demişti.

*Yıllar önce Akşam Ege’de yazmıştım. Prova sonrası öğrencisine, sanatı kişisel çıkarlar doğrultusunda sömürdüğünü söyleyen yönetmen, “Siz, sahnede ufacık ellerinizi, ufacık ayaklarınızı, bütün vücudunuzu gösterdiniz, çünkü bunlar en iyi sahnede görünür. Shakspeare, Hırçın Kız adlı eserini Sonya Veliaminova adındaki bir öğrenci, ufacık ayaklarını sahneden seyircilere gösterebilsin, hayranları ile cilveleşsin diye yazmamıştır" der.

Stanislavski'nin "Bir aktör hazırlanıyor" kitabının çevirisini yapan Suat Taşer kitabın önsözüne “Ünlü, ünsüz, doğanın yetenekle donatıp yeryüzüne ve sahneye salıverdiği, diplomalı, diplomasız, büyüklü, küçüklü bütün aktörler, yönetmenler, ününüzü ve büyüklüğünüzü bir anlığına bir yana koyun... Sahnede her parlayanın altın olmadığını öğreniverirsiniz" diye yazmış.
“Yöneticilerin İstanbul kompleksine, paralı eğitime, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde yapılan son değişikliğe hayır” diyorum...

Yaşam sahnesinde parlayan her şeyin altın olmadığını görmemiz gerekiyor.

Belediyeler belediyecilere, sahneler aktörlere, köşeler yazarlara baki değil...

Tarih: 17/12/2009
13640 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN KENT SÖYLEŞİLERİ
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.