Yazdır Arkadaşına gönder
Havalar Isınıyor, Dikkat!
Konuk Yazar
Konuk YazarUz. Dr. Ülkümen Rodoplu
Avrupa Acil Tıp Birliği Başkanvekili

Önümüzdeki günlerde, sıcak hava ve yüksek nem oranı sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek.
Yaşlılar, bebekler, hamileler, kalp ve damar hastaları, şeker hastaları, şişmanlar ve bazı cilt hastalığı olanlar aşırı sıcaktan daha kolay etkilenmektedir. Birçok insanın yaşamını yitirebileceğini düşünürsek, aşırı sıcakların önümüzdeki günlerde en önemli sağlık sorunu olacağı ortadadır.
Ülkemizde 65 yaşının üzerindeki kişilerde aşırı sıcak nedeniyle her bir milyon kişiden 5’i ölmektedir. Bu oran 5-44 yaşları arasında 1’den daha azdır .
Sıcak çarpması için kimler ve hangi hastalıklar daha riskli ?:
- Sıvı kaybına yol açan hastalıklar: İshal, kusma gibi sıvı kaybına neden olan rahatsızlıklar bu mevsimde çok daha önemlidir. Sıvı kayıpları yerine konulamadığında özellikle yaşlılarda ve bebeklerde ölüme yol açabilir.
- Şişmanlık
- Kalp ve damar hastalıkları
- Cilt hastalıkları. Yanık, egzema, sedef, ter bezi bozuklukları.
- İleri ve küçük yaş grubu
- Hareketsizlik
- Alkolizm
- Uzun süre ısıya maruz kalma: Sporcular, nöbetçi askerler, madenciler, itfaiyeciler risk altında olan meslek gruplarıdır.
- Bazı kalp ve dolaşım ilaçları kullanan hastalar.
Sıcak Çarpması Belirtilerine göz atalım:
Sıcak çarpması tablosunda, gerçek vücut sıcaklığı 41 °C’yi aşar. Bu durumda Santral Sinir Sistemi bozukluğu ve terleyememe görülür. Dolayısıyla, asıl sorun terleyemediğimizde başlamaktadır.
Santral Sinir Sistemi ile ilgili bozukluk olan olgularda tutarsız ve anlamsız davranışlar, tuhaf konuşma, kasılma, nöbet geçirme, koma görülebilir.
İlkyardım
- Hastayı öncelikle, sıcak ortamdan uzaklaştırın. Yatırarak veya oturtarak dinlendirin. Hasta hangi pozisyonda rahat ederse bu şekilde tutulmalıdır. Zorla yatırılması veya oturtulmaya çalışılması gerekmez.
- Sıcak çarpması olan hasta için derhal serinletici önlemler alınmalıdır. Öncelikle giysilerin çıkarılıp, hastanın esintili ve serin bir yere alınması çok önemlidir.
- Bilinci yerinde değilse, yarı baygın veya nöbet geçiriyorsa kesinlikle ağzından sıvı vermeyin.
- Bilinci yerindeyse sıvı verin. Su, ayran en doğru seçenektir.
- 30 dakika içinde iyileşme görülmezse, bilinci bulanıklaşırsa ve vücut ısısı düşmezse, 112 ambulansı arayarak hastayı en kısa sürede hastaneye ulaştırın.

http://www.ulkumenrodoplu.com

Tarih: 23/7/2006
13173 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri