Yazdır Arkadaşına gönder
Haluk Işık Sevgilim İzmir
Haluk Işık27 Mart 1960'de Edremit'te doğdu. 7 yaşından beri İzmirli. Gökçeada Öğretmen Okulu'nun ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Tiyatro-Dramatik Yazarlık Bölümü'nü bitirdi. Devlet Tiyatroları'na girdi, bir yandan lisansüstü eğitimini sürdürdü, doktora yeterlik aldı.
Mezun olduğu bölümde konuk öğretim görevlisi olarak “Dramatik Yazarlık” dersleri verdi. 2008’de İzmir Devlet Tiyatrosu dramaturgu olarak, kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Bu dönem içinde, altı yıl Aydın Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini de sürdürdü.
Halen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sanat Danışmanı ve Bademler Köy Tiyatrosu Yönetmeni'dir. Cumhuriyet Gazetesi'nin Ege ekindeki “Patika” adlı köşesinde, haftalık yazılar yazıyor. Birçok mesleki ve demokratik kitle örgütünde eylemli olarak yer alıyor.
Bugüne dek yazdığı 60 dolayında oyun, yurt içi ve dışında sahnelendi. 300 bölüm dolayında televizyon filmi senaryosu ve birçok radyo oyunu yayınlandı. Sayısız oyunun dramaturgluğunu üstlendi, 30 dolayında oyun yönetti.
Profesyonel topluluklar yanında, Aydın Talasemi Hastaları, İzmir Roman Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON emekçileri, Islahevi çocukları, Bademler köylüleri gibi, çoğu hayatında tiyatro izlememiş ve oynamamış özel gruplarla oyunlar çalıştı ve oyunlar sahneledi.
19 Mart, 23 Nisan, 1 Mayıs, 9 Eylül, 29 Ekim, İzmir Festivali, Dünya Tiyatro-Şiir-Öykü günleri gibi özel etkinlik programları ve kitlesel gösteri metinleri yazdı, yönetti.
Seçici kurul üyeliklerinde bulundu, yerel yönetimlerin kurslarında eğitmen olarak yer aldı, dramatik yazarlık işlikleri yönetti.
Şiir, deneme ve bilimsel yazılarını, dergi, gazete ve internet ortamında yayınlamayı sürdürüyor. İzmir’de süreli kültür ve sanat yayınlarının kurucuları ve yazarları arasında yer aldı, kimi özel ya da amatör tiyatroların kuruluşuna destek verdi, çoğunun sahneledikleri ilk oyun yazarı oldu.
Çalışmaları ve yazdığı oyunlar, bugüne dek 20’ye yakın ödülle onurlandırıldı. Birçok kez, “bir sezonda oyunları en çok sahnelenen yazar” olarak da, “en çok yasaklanan yazar“ olarak da anıldı. Yönettiği ya da oyunlarını sahneleyen topluluk ve sanatçılar ödüllendirildiş, önemli sanat buluşmalarına özel olarak çağrıldı.
Bugün aynı yoğunlukta çalışıyor, yerel yönetimlere danışmanlık hizmeti veriyor, panel-konferans-tv programlarında, hayata ve sanata dair görüşlerini dillendiriyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri